Wystawa w galerii plenerowej

"Oddech. Teatr Erwina Axera i Warszawa teatralna 1956-1966" - aut. Erwin Axer - Instytut Teatralny - Dom Spotkań z Historią

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają 27 marca o godz. 18.00 w Międzynarodowy Dzień Teatru na wernisaż wystawy "Oddech. Teatr Erwina Axera i Warszawa teatralna 1956-1966". Wystawę będzie można oglądać w galerii plenerowej na skwerze ks. Jana Twardowskiego (u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia) do 18 czerwca.

Ekspozycja prezentuje wybór zdjęć pokazujących teatralną Warszawę w latach 1956-1966, kładąc nacisk na teatr Erwina Axera w związku z mijającym w tym roku stuleciem urodzin reżysera. Axer i jego teatr są punktem wyjścia do opowiedzenia o niezwykłym momencie w powojennych dziejach stolicy.

To czas warszawskiej odwilży teatralnej, będącej następstwem politycznej odwilży w kraju. Teatry, pozostające dotąd we władzy Centralnego Zarządu Teatru, zyskały po 1956 roku twórczą przestrzeń i pewną niezależność. W górującym nad Warszawą Pałacu Kultury i Nauki otwarto Teatr Dramatyczny, wystawiano prapremiery sztuk Gombrowicza, Mrożka, Różewicza oraz autorów europejskich m.in. Ionesco czy Dürrenmatta. To czas wielkich debiutów (Konrad Swiniarski), powrotów (na deski Teatru Polskiego wracają "Dziady") i wybitnych twórców: Kazimierza Dejmka (Teatr Narodowy), Adama Hanuszkiewicza (Teatr Powszechny). Przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie powstaje nowoczesny teatr muzyczny, a teatry studenckie przebojem zdobywają serca młodych ludzi.

Na wystawę złoży się ponad czterdzieści prac dokumentujących najważniejsze przedstawienia po Październiku. Autorami większości z nich są dwaj wybitni fotografowie teatralni tamtego czasu: Edward Hartwig i Franciszek Myszkowski.

Erwin Axer (1917-2012), wybitny reżyser i pisarz, przez ponad trzydzieści lat kierował Teatrem Współczesnym, który pod jego kierunkiem stał się jedną z najważniejszych scen w kraju. Lata 1956-1966 to niezwykle twórczy okres pracy tego twórcy. W ciągu dekady Axer reżyseruje historyczne premiery i zaczyna błyskotliwą, międzynarodową karierę - jako jeden z pierwszych polskich reżyserów. Teatr Współczesny w tym czasie dysponuje najlepszym zespołem aktorskim ówczesnej Polski, a jego wielcy aktorzy i styl reżyserski oddziałują szeroko na krajową kulturę.

Paweł Płoski, kurator wystawy: Wystawa przywołuje pamięć jeszcze jednego wybitnego twórcy polskiego teatru - Erwina Axera. Jego twórczość i teatr stały się centralnym punktem opowieści o niezwykłym momencie w powojennych dziejach Warszawy, kiedy to po okresie stalinowskiego terroru polskie społeczeństwo mogło spokojniej odetchnąć.

Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Partnerzy: Teatr Współczesny, Teatr Narodowy, Teatr Ateneum i Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy.
Wernisaż: 27.03 (poniedziałek), godzina 18.00, Dom Spotkań z Historią. Wstęp wolny.
Kuratorzy wystawy: Paweł Płoski, Michał Smolis; współpraca: Monika Kapa-Cichocka.

Michał Smolis - prowadzi Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego, wykładowca w Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant Instytutu Sztuki PAN, zajmuje się historią teatru XX wieku.

Paweł Płoski - kierownik działu literackiego Teatru Narodowego, wykładowca i pełnomocnik do spraw studenckich Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, badacz polityki kulturalnej i zagadnień organizacji teatru.

(-)
Materiał organizatora
16 marca 2017
Portrety
Erwin Axer

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia