Wystawa w Operze Podlaskiej

"Holokaust oczami dziecka" - Helga Hoškova-Weissova

Wyjątkowa wystawa rysunków Helgi Hoškovej-Weissovej, która jako dziecko przeżyła pobyt w obozie w Terezinie, otwarta zostanie 6 marca w Operze i Filharmonii Podlaskiej - Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku. Tego dnia, decyzją parlamentu Europejskiego, obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych.

Kiedy jako mała dziewczynka znalazła się w Terezinie, miała ze sobą blok, farby, ołówki i pastele. Za namową ojca zaczęła rysować otaczającą ją obozową rzeczywistość. W ten sposób powstało wyjątkowe świadectwo codziennego życia w getcie. Jego autorka - ocalała z Holokaustu Helga Hošková-Weissová - poświęciła całe swoje późniejsze życie malarstwu. Dziś jej prace znane są na całym świecie.

Helga Hošková-Weissová jest jednym z nielicznych praskich dzieci, które przeżyły Terezin. Rysunki tworzone przez nią w trakcie pobytu w obozie mają tym większą wartość, gdyż nie zachowały się żadne fotografie ukazujące codzienne życie obozowe w tym okresie.

W Terezinie Helga Hošková-Weissová spędziła prawie trzy lata. Później została deportowana do obozów w Oświęcimiu, Freibergu i Mauthausen. W maju 1945 roku odzyskała wolność. Po wojnie rozpoczęła studia artystyczne i została malarką. Po powrocie do Pragi dokończyła także swoje - pisane w czasie obozowej tułaczki - notatki. Unikatowy "Dziennik Helgi" ukazał się w 2013 roku nakładem wydawnictwa Insignis Media i stanowi, obok Dziennika Anne Frank, jedyny tak obszerny obraz czasu wojny zanotowany przez dziecko.

Dzięki uprzejmości Czeskiego Centrum przy Ambasadzie Republiki Czeskiej w Warszawie rysunki Helgi Hoškovej-Weissovej zostaną zaprezentowane już 6 marca 2014 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Otwarcie wystawy o godz. 17:30.

Współorganizatorem wystawy jest Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, gdzie ekspozycja miała swoja premierę.

Prace Helgi Hoškovej-Weissovej będą prezentowana we Foyer OiFP-ECS do 22 kwietnia 2014 roku.

W ramach obchodów 2. Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku zaprasza również uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w warsztatach edukacyjnych pt. "Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat". Zajęcia poświęcone Sprawiedliwym wśród Narodów Świata poprowadzi Małgorzata Rusiłowicz, laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata".

 

(-)
Materiał Teatru
5 marca 2014

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia