Wystawa w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej

"Pekka Loiri - Plakat teatralny"

Od 1 marca w foyer Teatru im. W. Siemaszkowej oglądać można wystawę: "Pekka Loiri - Plakat teatralny". Pekka Loiri był dwukrotnie jurorem Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie. Obecnie jest prezydentem Międzynarodowego Triennale Plakatu w Lahti.

Pekka Loiri (Finlandia) jest projektantem grafiki wydawniczo-reklamowej, specjalizuje się w plakatach o tematyce kulturalnej.

Studiował projektowanie graficzne, grafikę i typografię. Pracował w agencji reklamowej; był dyrektorem artystycznym w jednym z największych wydawnictw skandynawskich WSOY. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Sztuki i Projektowania w Helsinkach, jest również kanclerzem w szkole MG. Jako profesor wizytujący prowadzi wykłady i warsztaty w instytucjach oświatowych i kulturalnych na całym świecie. Projektował książki, plakaty reklamowe, a od 1980 roku zajmuje się projektowaniem plakatów teatralnych.

Jego prace prezentowano na wiodących wystawach plakatu na całym świecie. Regularnie zapraszany jest do udziału w Biennale Plakatu w Colorado (USA), Biennale Plakatu w Ogaki (Japonia) i wystawach Plakatok na Węgrzech. Jego plakaty znajdują się w licznych kolekcjach w różnych krajach świata.

Brał udział w wielu prestiżowych wystawach plakatu oraz przeglądach grafiki książkowej niemal na całym świecie i był na nich wielokrotnie nagradzany - otrzymał nagrody między innymi na wystawie plakatu ISPA w Nowym Jorku, Biennale Plakatu w Colorado, wystawie plakatu w Osnabrück, Biennale Plakatu w Lahti, Biennale Plakatu w Meksyku, Wystawie "Solidarność" na Wirtualnym Biennale Plakatu w Pradze, Triennale Plakatu w Trnavie. Jest także laureatem Biennale Humoru i Satyry w Gabrowie, Biennale Plakatu w Ningbo, Nagrody Icocrada Excellence oraz nagrody Platinum przyznawanej przez Fińskie Stowarzyszenie Grafików Projektantów. Loiri otrzymał rządową nagrodę Art Award oraz Nagrodę Fundacji Kultury Fińskiej. Przyznano mu tytuł Graphic Designer roku i stypendium rządu fińskiego. Otrzymał medal Pro Finlandia od prezydenta Finlandii Tarji Halonena.

Pekka Loiri był dwukrotnie jurorem Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie. Obecnie jest prezydentem Międzynarodowego Triennale Plakatu w Lahti.

Pekka Loiri obecny będzie na finisażu wystawy, który odbędzie się 23 marca 2013 roku w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Finisaż towarzyszyć będzie premierze spektaklu "Zemsta" w reżyserii Remigiusza Cabana.

(-)
Materiał Teatru
5 marca 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...