Wystawa wg Witkacego

Wystawa - "Przez czwartą ścianę. Dramat Witkacego na płótnie" - Instytut Witkacego w Warszawie

2 grudnia o 19:00 officyna art&design oraz Instytut Witkacego zapraszają na wernisaż pierwszej w historii wystawy dzieł plastycznych inspirowanych dramatami Stanisława Ignacego Witkiewicza "Przez czwartą ścianę. Dramat Witkacego na płótnie".

Na potrzeby wystawy pierwszy raz w dziejach recepcji dzieł Witkacego młodzi artyści stworzyli prace wyłącznie z inspiracji scenograficznymi didaskaliami do jego sztuk. Wyobraźnię pobudzały: "Kurka wodna", "Bezimienne dzieło", "Janulka, córka Fizdejki", "Tumor Mózgowicz", "Szewcy", "Gyubal Wahazar", "Mątwa" i "Mister Price, czyli Bzik tropikalny". Założeniem nie było ilustrowanie tekstu. Artyści mogli wybrać dowolną technikę i punkt widzenia. Malarstwo olejne i akrylowe, kolaż, fotografia, pastel, szkic ołówkiem i animacja komputerowa to techniki, za pomocą których uchwycili Witkacowską wyobraźnię.

Kuratelę zgodził się sprawować wybitny witkacolog Stefan Okołowicz. Marcin Steczkowski i Krzysztof Mika skomponowali oprawę muzyczną wernisażu. Aktor Filip Bobek nagrał w studiu Noiseroom lekturę didaskaliów, by odwiedzający wystawę mieli szansę obcować jednocześnie z dziełami plastycznymi i tekstem.

W trakcie wernisażu malarz, ilustrator i projektant kostiumów teatralnych Rafał Zawistowski namaluje kolejne dzieło; odbędzie się też projekcja filmu "Potwory" Witkacego autorstwa Klaudiusza Wesołowskiego, w którym autor podjął próbę przełożenia Witkacowskiej Czystej Formy na język animacji komputerowej.

Wernisaż będzie miał miejsce w galerii officyna art&design w Warszawie w Al. Jerozolimskich 107.

***

Instytut Witkacego w Warszawie został powołany do życia 30 lipca 2015 r. przez grono witkacologów z prof. Januszem Deglerem, prof. Lechem Sokołem, Stefanem Okołowiczem i Janem Gondowiczem na czele. Celem fundacji jest upowszechnianie twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz dorobku naukowego światowej witkacologii, poszukiwanie zaginionych dzieł Witkacego, digitalizacja, opracowanie i udostępnianie zbiorów muzealnych i archiwaliów, dbanie o ich obecność w światowym obiegu kultury. Instytut działa na rzecz nadania właściwej rangi temu wszechstronnemu, przenikliwemu w diagnozie społecznej i historiozoficznej, wyjątkowo twórczemu artyście, pisarzowi i filozofowi.

officyna art&design założona w czerwcu 2015 r. przez Wojciecha Brewkę i Tomasza Skwarka, powstała z pasji do sztuki, do jej tworzenia, podziwiania i chęci dzielenia się nią z innymi. Najważniejsze cele galerii to: promocja sztuki najwyższej jakości, szeroki wachlarz wydarzeń artystycznych, przyjazna atmosfera oraz satysfakcja klientów. Galeria zrzesza wokół siebie młodych, obiecujących artystów, a organizowane w niej wydarzenia obejmują indywidualne i zbiorowe wystawy malarstwa, fotografii, instalacji i wzornictwa użytkowego, a także warsztaty, wykłady i happeningi. Marzeniem jej twórców jest, by stała się jednym z ulubionych miejsc pasjonatów sztuki na kulturalnej mapie Warszawy.

(-)
Materiał organizatora
26 listopada 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia