Wystawiony na sprzedaż

Dawny dworek Moniuszków w Śmiłowiczach pod Mińskiem

Dworek w Śmiłowiczach pod Mińskiem, który należał kiedyś m.in. do rodziny Moniuszków, został wystawiony na sprzedaż, gdyż właściciela, czyli Ministerstwa Rolnictwa, nie stać na jego renowację.

Cenę wywoławczą ustalono na nieco ponad 22 tys. dolarów, a aukcja ma się odbyć 4 marca. Kompleks składa się z XX-wiecznego skrzydła dworku oraz ruin jego części wzniesionej w XIX w., a także fragmentu ogrodzenia z bramą i parku.

Majątek w Śmiłowiczach, które leżą 27 km na wschód od białoruskiej stolicy, należał w przeszłości do rodu Sapiehów, Zawiszów i Ogińskich. W 1791 r. przeszedł we władanie dziadka słynnego kompozytora, także Stanisława Moniuszki, który na początku XIX w. rozpoczął tu budowę dworku. Na początku XX w. dobudowano do niego nowy korpus w stylu neogotyckim. Jeszcze kilka lat temu w nowym korpusie dworku mieściło się śmiłowickie liceum rolnicze.

Poprzednie próby sprzedaży kompleksu kończyły się niepowodzeniem. W grudniu wstawiono go na sprzedaż w cenie wywoławczej wynoszącej ponad miliard rubli białoruskich (ponad 100 tys. dolarów), ale nie było chętnych do kupna. Wówczas cenę obniżono o 80 proc.

Dworek w Śmiłowiczach był, jak przekonuje państwowa gazeta "Zwiazda", pierwowzorem "strasznego dworu" z opery Moniuszki. Budynek miał kiedyś wieżę zegarową, a opowieści dziadka kompozytora bardzo podziałały ponoć na jego wyobraźnię.

Obecny stan obiektu oraz jego wygląd z 1917 r. przedstawiają m.in. zdjęcia na stronie białoruskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków (pod adresem http://pomniki.budzma.org/news/dvoryec-v-smilovichakh-vystavili-na-prodazhu-za-22-tysyachi).

"Zwiazda" informowała wcześniej, że przedsiębiorca Jauhien Glebau zamierza sfinansować odbudowę siedziby Moniuszków w Ubielu, gdzie kompozytor przyszedł na świat w 1819 r. Powołując się na konserwatora zabytków Siarhieja Druszczyca, gazeta pisała, że w Ubielu przeprowadzono już prace wykopaliskowe, które ujawniły, że fundamenty zachowały się w dość dobrym stanie.

Białoruś powoli szykuje się do obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora. Przedstawiciele urzędu miasta powiadomili na początku lutego, że w Mińsku stanie jego pomnik, przedstawiający kompozytora wraz z białoruskim poetą Wincentym Duninem-Marcinkiewiczem, we współpracy z którym Moniuszko stworzył co najmniej jeden utwór - operę komiczną "Sielanka".

Moniuszko zamieszkał w Mińsku wraz z rodzicami na początku lat 30. XIX w. Miasto opuścił w 1837 r., gdy pojechał na studia do Berlina.

 

Małgorzata Wyrzykowska
(PAP)
25 lutego 2014

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia