Występowała w najsłynniejszych salach koncertowych

m. in. "Idylla Zygfryda" - Jadwiga Rappé - Opera i Filharmonia Podlaska

Jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek - Jadwiga Rappé wystąpi w piątek, 25 kwietnia, w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Towarzyszyć jej będzie czwórka polskich muzyków grających na co dzień w jednej z najbardziej prestiżowych orkiestr Berlina - Kwartet Polski Deutsche Oper Berlin.

Artyści wykonają Richarda Wagnera "Idyllę Zygfryda" w wersji na sekstet fortepianowy, a także Wesendonck Lieder w wersji na alt i sek­stet for­te­pia­nowy. Usłyszmy także Trzy pie­śni na alt i fortepian: Perduta ho la pace, Il tra­monto, Stornello oraz Kwartet smyczkowy e-moll Giuseppe Verdiego.

Jadwiga Rappé występowała w najsłynniejszych salach koncertowych Europy, Ameryki Południowej i Azji. Artystka dysponuje ogromnym repertuarem operowym. Jej wielkim sukcesem stała się partia bogini Erdy w tetralogii "Pierścień Nibelunga" kreowana w produkcjach premierowych m.in. w Deutsche Oper Berlin, Covent Garden, Operze Królewskiej w Brukseli czy Operze Wiedeńskiej. Współpracowała z dyrygentami tej miary, co Riccardo Chailly, Charles Dutoit, Bernard Haitink, Marek Janowski, Lorin Maazel, Krzysztof Penderecki, Helmut Rilling czy Stanisław Skrowaczewski. Stale zapraszana jest na koncerty w ramach Festiwalu w Salzburgu, Festiwalu Brucknera w Linzu, Wien Modern, Musiksommer Leipzig, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Bardzo często uczestniczy w prawykonaniach dzieł współczesnych m.in. "Siedem Bram Jerozolimy" K. Pendereckiego, "Missa pro pace" W. Kilara, III Symfonia P. Mykietyna. Jej dyskografia obejmuje aż 48 płyt - wiele z nich zostało uhonorowanych licznymi nagrodami, zyskując uznanie w kraju i za granicą. "Requiem Polskie" K. Pendereckiego zostało nominowane do Nagrody Grammy w 2005 roku, a nagranie "Stanisław Moniuszko. Pieśni" zrealizowane wspólnie z M. Nosowską otrzymało w 2011 roku nagrodę "Złotego Orfeusza". Jadwiga Rappé jest wieloletnią prezes zarządu Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. Artystka prowadzi liczne kursy mistrzowskie. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Kwartet Polski Deutsche Oper Berlin istnieje od 2002 roku. Tworzą go polscy muzycy, będący członkami orkiestry Deutsche Oper Berlin. Koncertmistrzem jest tam wybitny polski skrzypek Tomasz Tomaszewski (I skrzypce), kolejni muzycy to Piotr Prysażnik (II skrzypce), Sebastian Sokół (altówka) oraz Maryjka Pstrokońska-Nawratil (wiolonczela). Po znakomitym debiucie na festiwalu Koblenzer Musiktage muzycy zaczęli koncertować w Niemczech, Polsce, Norwegii i we Włoszech, zdobywając powszechne uznanie. Zespół wziął udział w słynnym cyklu koncertowym organizowanym przez Universität der Künste, prezentującym utwory polskich uczniów F. Schrekera, co z kolei rozbudziło zainteresowanie twórczością takich kompozytorów jak: Jerzy Fitelberg, Joachim Mendelssohn czy Karol Rathaus. Jednym z przejawów zainteresowań Kwartetu jest jego wielokrotny udział w festiwalu Poland Abroad poświęconym muzyce kompozytorów polskich żyjących na obczyźnie - Aleksandra Tansmanna, Szymona Laksa i Piotra Mossa. Program przygotowany na okoliczność 200-lecia urodzin Giuseppe Verdiego i Richarda Wagnera prezentuje muzykę dwóch wielkich kompozytorów operowych w nowych opracowaniach powstałych specjalnie z myślą o Kwartecie Polskim.

Piątek 25 kwietnia 2014, godz. 19:00
Sala Koncertowa, ul. Podleśna 2

Program

R. Wagner - "Idylla Zygfryda" WWV 103 w wersji na sekstet fortepianowy (opr. A. Pringsheim)
G. Verdi - Trzy pie­śni na alt i fortepian: Perduta ho la pace, Il tra­monto, Stornello
G. Verdi - Kwartet smyczkowy e-moll
R. Wagner - Wesendonck Lieder WWV 91 w wer­sji na alt i sek­stet for­te­pia­nowy (opr. D. Brown)

Ceny biletów:
bilet normalny: 40 zł
bilet ulgowy: 32 zł
bilet studencki: 20 zł
bilet szkolny: 15 zł
wejściówka normalna: 20 zł
wejściówka ulgowa: 15 zł

(-)
Materiał Opery
23 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia