Wytańczyli Dzień Tańca

o spektaklach "Siódma żona Ósmego" oraz "Luminesmachia"

Premiera widowiska tanecznego "Luminesmachia" przygotowana przez Teatr Tańca DF oraz spektakl "Siódma żona Ósmego" w wykonaniu Krakowskiego Teatru Tańca zainaugurowały w czwartek 29 kwietnia w teatrze Grotesce Międzynarodowy Dzień Tańca i Noce Tańca w Krakowie 2010. Spektakle otwierały cykl imprez tanecznych, które trwały przez cały długi weekend

Na inaugurację tanecznego świętowania zostały wybrane dwa bardzo odmienne taneczne obrazy. "Luminesmachia" [na zdjęciu], spektakl wyreżyserowany i choreograficznie opracowany przez Katarzynę Skawińską, to zabawa światłem, cieniem i ciałem. Niemal nadzy tancerze z ciał budują figury, które w różny sposób oświetlane przyjmują przedziwne kształty. Natomiast "Siódma żona Ósmego" w reżyserii Eryka Makohona, to mroczna opowieść o kobietach, opiekuńczych, uległych, śmiałych, rozpustnych, lecz każda z nich przeżywa ten sam dramat: nadzieje na urodzenie syna, rozczarowanie a potem strach o własne życie. 

W zeszłym roku środowisko taneczne naszego miasta postanowiło po raz pierwszy zjednoczyć siły i zrealizować wspólnie Dzień Tańca Z pomocą tancerzom ruszył teatr Groteska i jego dyrektor Adolf Weltschek, który podkreślał, że prowadzony przez niego teatr lalki, maski i aktora "czuje duże pokrewieństwo z tancerzami, bo także operuje często środkami pozawerbalnymi". Wówczas na scenie Groteski wystąpiły cztery zespoły i na tym świętowanie się zakończyło. 

W tym roku było zupełnie inaczej. - Impreza znacznie nam się rozniosła Dzień Tańca połączyliśmy z Nocami Tańca i rozszerzyliśmy imprezę na długi weekend. Naszą myślą przewodnią było, aby podczas długiego weekendu Kraków stał się miastem roztańczonym; aby prezentowane imprezy wychodziły na ulice miasta, a nie tylko były wystawiane na teatralnych scenach - mówiła Katarzyna Skawińską choreograf, inicjatorka i organizatorka Międzynarodowy Dzień Tańca i Noce Tańca w Krakowie 2010. 

Oprócz kilkudziesięciu spektakli prezentowanych na krakowskich scenach teatrów i licznych klubów, obyły się także pokazy filmów o tańcu i liczne warsztaty. 

Ustanowiony w 1982 roku przez UNESCO na 29 kwietnia Międzynarodowy Dzień Tańca ma zwracać uwagę na uniwersalny charakter tańca W tegorocznym orędziu, który napisał znany argentyński tancerz Julio Bocca czytamy: "Taniec to dyscypliną pracą nauką komunikacja Dzięki niemu oszczędzamy na słowach, których być może inni i tak by nie zrozumieli; zamiast nich tworzymy uniwersalny język, znajomy dla wszystkich. Taniec daje nam przyjemność, sprawią że czujemy się wolni (...)". 

Może właśnie dlatego imprezy tegorocznego Dnia Tańca cieszyły się dużym powodzeniem, a na inaugurację do Groteski przyszło tak wielu widzów, że trudno było wejść do teatru.

Agnieszka Malatynska-Stankiewicz
Dziennik Polski
7 maja 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia