Wznowienie sceniczne

Jubileusz 55-lecia pracy artystycznej Wiesława Ochmana

W październiku na scenę Opery Śląskiej powróci szczególnie oczekiwany przez melomanów spektakl w reżyserii Wiesława Ochmana - „Borys Godunow". Wprowadzenie do repertuaru „Borysa Godunowa" w 2004 r. uznane zostało za jedno z najbardziej ambitnych i odpowiedzialnych zadań w historii śląskiej sceny operowej; spektakl zrealizowany został z niezwykłym rozmachem inscenizacyjnym, w pięknych i bogatych kostiumach, znakomicie korespondujących z rewelacyjną i monumentalną muzyką.

Warto także nadmienić, że Jubilat - inscenizator i reżyser przedstawienia - Wiesław Ochman - na czołowych scenach świata sam wielokrotnie kreował dwie tenorowe partie tego dzieła: Dymitra Samozwańca i Kniazia Szujskiego.  Jubileusz 55-lecia pracy artystycznej światowej sławy śpiewaka operowego, od początku kariery do dnia dzisiejszego związanego   z bytomską sceną, będzie doskonałą okazją do przypomnienia tego tytułu.

Dodajmy pokrótce, iż Wiesław Ochman debiutował w Operze Śląskiej na początku lat 60-tych XX wieku i tu zaczęła się jego wielka kariera. Jubilat występował w późniejszych latach na największych scenach operowych świata: w Deutsche Staatsoper w Berlinie, La Scali w Mediolanie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, w Barcelonie, Chicago, Madrycie, Moskwie, Paryżu, Rzymie. W kolejnych latach jego międzynarodowa kariera nabierała tempa; nagrywał płyty dla renomowanych wytwórni płytowych, kontynuował swoją pracę artystyczną, także jako reżyser, również na scenie Opery Śląskiej, gdzie w jego inscenizacji pojawiły się takie dzieła jak m.in.: „Traviata", „Eugeniusz Oniegin", „Carmen" czy „Straszny dwór".

Twórca „Borysa Godunowa" - Modest Musorgski, to w historii muzyki postać wyjątkowa. Przykuwający mocą samorodnego kompozytorskiego talentu geniusz-nowator,  a jednocześnie człowiek prawdziwie tragiczny. Żył niespełna 43 lata, jednak to, co stworzył wywarło ogromny wpływ nie tylko na muzykę Rosji. Claude Debussy napisał: „On jest i pozostanie jedynym twórcą dalekim od szablonów i oschłych formuł. Nigdy wrażliwość artysty nie wyraziła się równie prostymi środkami - ma się wrażenie sztuki tworzonej przez jakiegoś dzikusa, który idąc tropem swej wrażliwości na każdym kroku odkrywa muzykę". „Borys Godunow", jedno z największych i najbardziej oryginalnych dzieł w całej literaturze operowej, to monumentalny fresk historyczny o posępnej głębi, przykuwający uwagę scenami zbiorowymi. Rzecz dzieje się w Rosji i Polsce na przełomie XVI i XVII wieku. Po objęciu tronu przez Borysa Godunowa po Rosji krążą plotki o domniemanym związku cara ze śmiercią prawowitego następcy, carewicza Dymitra. W oparciu o poemat Puszkina stworzył Musorgski  sceny operowe malujące wyraziście tragedię rosyjskiego ludu oraz polityczną anarchię, a na tym tle - osobisty dramat cara Borysa.
Jubileusz 55-lecia pracy artystycznej Wiesława Ochmana

Modest Musorgski, Borys Godunow, dramat muzyczny w 4 aktach.
inscenizacja i reżyseria: Wiesław Ochman
kierownictwo muzyczne: Tadeusz Serafin
dekoracje i kostiumy: Allan Rzepka
choreografia: Jarosław Świtała
przygotowanie chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda
współpraca muzyczna: Krzysztof Dziewięcki
asystenci reżysera: Maciej Komandera, Jarosław Świtała
asystent dyrygenta: Mieczysław Unger

Uroczysty spektakl w Operze Śląskiej odbędzie się 26. 10. 2013 r. (sobota) godz. 18.00w ramach obchodów Jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej maestro Wiesława Ochmana.
Powtórzenie spektaklu na bytomskiej scenie: 27 października (niedziela) i 2 listopada (sobota) godz. 18.00.

 

Grażyna Konieczna
Materiał Opery
11 października 2013
Portrety
Wiesław Ochman

Książka tygodnia

Aktorki. Odkrycia
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

13. Międzynarodowy Fes...
Małgorzata Langier