Wznowienie spektaklu familijnego

"Historia najmniej prawdopodobna" – aut. Jerzy Kornowicz - reż. Natalia Babińska – dyr. Jerzy Wołosiuk - Opera na Zamku w Szczecinie

Opera na zamku w Szczecinie serdecznie zaprasza na spektakle szkolne i familijne „Historii najmniej prawdopodobnej" Jerzego Kornowicza w reżyserii Natalii Babińskiej, pod batutą Jerzego Wołosiuka. Na spektakle szkolne zapraszamy także rodziny z dziećmi od 7 lat. To świetna okazja, by obejrzeć różne przestrzenie teatru.

Rodzinna opera na motywach baśni Andersena, rozgrywająca się aż w jedenastu przestrzeniach teatru, zabiera widzów w podróż w głąb czasu ilustrując tańcem, muzyką, projekcjami i pantomimą jego smak, zapach... Twórcy wykorzystali w tym celu niezwykłą zamkową przestrzeń opery, co nadało spektaklowi niepowtarzalny charakter.

Czy rzeczy nieprawdopodobne w ogóle się dzieją? Nie liczymy na to, chociaż często skrycie o tym marzymy. Jeśli umilkniemy na chwilę, zamkniemy oczy, wsłuchamy się w rytm sekund, wtedy czas zacznie do nas mówić. Zegar chce nam coś przekazać. Zaprasza nas na wyprawę! Czy mamy ochotę (i odwagę!) udać się w podróż w głąb czasu? Jaką tajemnicę skrywa? Co jest smakiem, zapachem, widokiem, esencją czasu? Jak sięgnąć po te naprawdę ważne rzeczy podczas naszej podróży w czasie? Dalej, sekundy, minuty, godziny, mówcie, radźcie, prowadźcie!

Tak wiele pytań się pojawia w głowie. Czasie, odpowiedz! Ale odpowiedzi każdy musi znaleźć sam. Tik-tak, bim-bam. Nieprawdopodobna podróż w czasie zadzieje się w Operze na Zamku. To zupełnie nieprawdopodobne, a jednak!

Natalia Babińska, reżyser: „Wkraczając do Opery rozpoczynamy podróż w krainę magicznego Zegara. Każdy z uczestników podróży przypisany jest do określonej grupy Podróżnych. Jest 10 grup i każda wyróżnia się innym kolorem, każda ma też swojego Przewodnika, który prowadzi ją podczas przechadzki po Krainie Czasu – można go rozpoznać poprzez kolor wstęgi, jaką ma na sobie Przewodnik. Spotykamy się w sali widowiskowej. Tam poznajemy Króla, Królewnę oraz mieszkańców Krainy, w której ogłoszono konkurs na rzecz najmniej prawdopodobną. Wszyscy starają się zaproponować coś niezwykłego, aby zwyciężyć w oczach Króla i Sędziów konkursu. Ale dopiero, gdy przychodzi Zegarmistrz ze swoim cudownym wynalazkiem, mieszkańcy Królestwa wpadają w prawdziwy zachwyt. W sercu Zegara zaklęta jest esencja świata i aby w pełni jej zasmakować, wyruszamy – pod okiem Przewodnika – na wędrówkę po korytarzach i komnatach Opery na Zamku.

Wracamy na salę widowiskową, doświadczając pełni i magii wynalazku Zegarmistrza. Zachwycony Zegarem Król pragnie ogłosić swój werdykt. Wtedy jednak pojawia się Otocham Tinpu Młot, zgłaszając swój udział w konkursie. Historia się komplikuje. Kto wygra?"

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery na Zamku
27 lutego 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia