Wznowienie u Węgierki

"Gąska" - Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Po niemal rocznej przerwie do repertuaru Teatru Dramatycznego powraca spektakl "Gąska" Nikołaja Kolady. Pierwsza okazja, aby obejrzeć przedstawienie już 17 stycznia 2014 r., o godz. 20.30.

"Gąska" Nikołaja Kolady, to opowieść wielowarstwowa. Z pozoru to lekka farsa o życiu prowincjonalnych aktorów, którzy przyłapują się na zdradzie. Jednak w głębi to gorzkie studium o skutkach "małej stabilizacji", o straconych marzeniach, o braku złudzeń. To również metaforyczny obraz życia jako sceny, na której każdego dnia wygrywamy swoje małe i duże dramaty, a także ironiczne, choć niepozbawione sympatii, spojrzenie na aktorów - zagubionych między sceną a życiem, przywłaszczających cytaty z granych sztuk, jak swoje własne wypowiedzi powtarzających puste egzaltowane gesty teatralnych postaci, nie mogąc odnaleźć prawdziwych siebie.

Tytułowa "Gąska" to odniesienie do czechowowskiej "Mewy", której bohaterka - Nina - marzy o zostaniu aktorką, wyjeżdża z małej wioski do Moskwy, aby realizować swoje pragnienia, a po latach wraca do rodzinnego miejsca pełna rozczarowania i bez złudzeń. Spełniła swoje marzenia, ale nie osiągnęła szczęścia.

Nikołaj Kolada bohaterkę swojej sztuki nie nazywa mewą, a gąską, od razu sugerując poziom tej postaci. Tytułowa "Gąska" to Nonna, młoda aktorka, szukająca zaczepienia

w prowincjonalnych teatrach, często w miejscach zapomnianych przez Boga i ludzi.

Ma dwadzieścia lat, zgrabną figurę, urok i tupet. Chce grać, zrobić karierę, ustawić się. Bardziej niż talentem aktorskim, posługuje się kobiecym czarem. Rozkochuje w sobie dwóch mężczyzn: dyrektora artystycznego i administratora teatru, prowadząc do kryzysu w ich stałych związkach. Tytułową rolę gra Justyna Godlewska-Kruczkowska.

Nonna, choć tylko "gąska", wywraca do góry nogami życie dwóch par. Zmusza je do zadania sobie ważnych pytań i zweryfikowania sensu bycia razem. Nonna jest symbolem młodości, przed którą życie stoi otworem. Pozostała czwórka bohaterów w średnim wieku właśnie w zetknięciu z Nonną uświadamia sobie utracony czas, niespełnione marzenia i brak perspektyw na zmiany. Jeśli Ałła i Wasilij, Diana i Fiodor zrozumieją, że nie mogąc zmienić okoliczności życia mogą zmienić coś w sobie i stosunek do najbliższych - mają jeszcze szansę na piękniejszą przyszłość. Jeśli jednak obietnice zmian pozostaną tylko czczymi hasłami - przegrają swoje życie. A tytułowa Gąska? Gęsi jak i mewy potrafią latać. Jednak najpierw muszą się wzbić.

"Gąska" to spektakl, który zainicjował powołaną w ubiegłym roku Scenę Inicjatyw Artystycznych. Premiera przedstawienia odbyła się w styczniu 2013 roku i bardzo szybko zyskało ono pozytywne opinie zarówno wśród widzów, jak i recenzentów. Bilety (w cenie: normalny - 25 zł, ulgowy - 20 zł) dostępne są w Kasie Teatru oraz na www.dramatyczny.pl/bilety.

Zapraszamy!

Spektakl będzie można zobaczyć w następujących terminach:

 17 stycznia, godz. 20.30

 18, 19 stycznia o godz. 20.00

 13 lutego, godz. 19.00

 14 lutego, godz. 18.00

 15, 16 lutego, godz. 17.00

 28 lutego o godz. 20.00

(-)
Materiał Teatru
16 stycznia 2014

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...