XV Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych

niezależni mają głos

Częściej są amatorami niż zawodowcami. Łączy ich pasja i chęć sprawdzenia się na scenie. Wszyscy mieszkają w Trójmieście. Raz do roku mają swoje święto. 15. Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych potrwają od piątku do niedzieli, 22-24 marca.

Spotkania Trójmiejskich Teatrów Niezależnych od lat są miejscem spotkania twórców offowych i nieinstytucjonalnych, którzy przeważnie tworzą swoje spektakle za darmo, albo poświęcając własne środki dla przyjemności występu na scenie. Spotkania w klubie Winda GAK to też jedna z nielicznych okazji by tych mniej znanych zobaczyć na scenie.

- Jakiś czas temu zauważyłem, że teatr offowy stał się teatrem, z którego się żyje. Sam w ten sposób zarabiam. Kiedyś tak nie było. Nas nie stać na opłacanie wykonawców, a ci, którzy spotykali się na tym przeglądzie kilkanaście lub kilka lat temu, często dziś mają już własne sceny i rozpoznawalne, nie tylko wąskim środowisku, teatry. Dlatego otwieramy się na młodych, początkujących wykonawców, którym trzeba dać szansę na scenie, pozwolić zaistnieć, by być może za kilka, kilkanaście lat stanowili o sile trójmiejskiego offu - mówi Tomasz Kobiela, organizator XV Spotkań Trójmiejskich Teatrów Niezależnych.

Będzie więc okazja zobaczyć produkcje także nieco mniej znanych trójmiejskich twórców. W przeciwieństwie do minionych edycji powstały one nie tylko w ostatnim sezonie teatralnym.

- Odchodzimy od tego, że koncentrujemy się tylko na spektaklach ostatniego roku. Często w jakimś roku nie mamy możliwości pokazania któregoś ze spektakli, na którym mi bardzo zależy - dodaje Tomasz Kobiela. - Chcemy też pokazywać produkcje, które powstały dzięki rozmaitym stypendiom. Przeważnie pokazuje się je raz, drugi i... to wszystko. Jeśli tylko będzie możliwość, chcemy prezentować je na Spotkaniach.

Motywem przewodnim większości spektakli tegorocznej edycji jest kobieta. "Kobieta Szałwia G." Pracowni Czasu (22.03, godz. 19:30) to propozycja muzyczna opisująca kilka dni z życia kobiety, zaś "Ślepa dama na salonach" Aleksandry Śliwińskiej z Teatru Amareya (22.03, godz. 20:30) jest próbą odpowiedzi na pytanie jak jest z naszym poczuciem normalności... Z kolei "Wariacja na stół i rodzinę" Teatrzyku Błękitnego Czasu (23.03, godz. 18) zapowiadana jest jako próba odpowiedzi na pytanie, czym obecnie jest rodzina, która spotyka się przy symbolicznym, wielopokoleniowym stole.

Ciekawie zapowiada się szkolny "Kopciuch" przygotowany przez Teatr Teatrans z XX LO w Gdańsku pod kierunkiem Marzeny Orszulak-Wojciechowskiej (24.03, godz. 18). Kto nie miał okazji, zajrzeć powinien także na pokaz specjalny STTN-ów - "I będą święta". Monodram w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej (reżyseria Piotr Ratajczak), inspirowany reportażami i wywiadami monolog kobiety, której mąż ginie w katastrofie lotniczej wygrał ubiegłoroczny Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji "Windowisko". Kto nie miał dotąd okazji obejrzeć tego przejmującego spektaklu, będzie mógł nadrobić tę zaległość w niedzielę 24 marca o godz. 20:30. W piątek o godz. 12 przez godzinę prezentowane będą nieodpłatnie spektakle dla dzieci w wykonaniu dzieci (należy dokonać telefonicznej rezerwacji pod nr 58-344-77-93).

Bilety na pojedyncze spektakle przeglądu STTN kosztują 5 zł. Za pokaz dodatkowy ("I będą święta") zapłacimy 10 zł.

Łukasz Rudziński
trojmiasto.pl
23 marca 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia