Z Ianem Mckellenem w roli Leara

"Król Lear" - reż. Sam Mendes - National Theatre Live Encore

Jak filmowy Gandalf czy Magneto odnalazł się w dramacie Szekspira, można przekonać się samemu już 27 września. Przedstawienie na żywo z Londynu – dzięki dystrybutorowi NAZYWOWKINACH.PL – będą transmitować kina w Częstochowie, Elblągu, Katowicach, Koninie, Poznaniu, Rzeszowie i Warszawie.

Jak filmowy Gandalf czy Magneto odnalazł się w dramacie Szekspira, można przekonać się samemu już 27 września. Przedstawienie na żywo z Londynu – dzięki dystrybutorowi NAZYWOWKINACH.PL – będą transmitować kina w Częstochowie, Elblągu, Katowicach, Koninie, Poznaniu, Rzeszowie i Warszawie.

Starzejący się król postanawia podzielić swoje królestwo pomiędzy trzy córki. Największy posag otrzyma ta, która najpiękniej pochwali swojego ojca za jego czyny. Ulubienicą i faworytką w wyścigu jest Kordelia, unika jednak spotkania z ojcem i niczego mu nie mówi, tłumacząc się tym, że nie jest w stanie wyrazić słowami ogromu uczucia, jakie do niego żywi. To burzy wszystkie plany króla. Raptownie rozdziela królestwo pomiędzy siostry Kordelii, które zaszczyciły go kwiecistymi mowami. Niewdzięczną córkę skazuje w gniewie na banicję.

Czas trwania: 205 minut.

Po rolę popadającego w szaleństwo z rozpaczy króla i ojca sięgali najwybitniejsi aktorzy, dla których była ona szansą na stworzenie w dojrzałym wieku kreacji złożonej, wykorzystującej cały arsenał dramatycznych środków wyrazu. Według brytyjskiej krytyki Ian McKellen po mistrzowsku sprostał temu arcytrudnemu zadaniu, tworząc zdaniem magazynu „Independent" „niesamowicie wzruszający portret", a cały spektakl w reżyserii Jonathana Munby'ego, wystawiony przez Chichester Festival Theatre, otrzymał najwyższe noty i ogromne pochwały od wszystkich czołowych dzienników i tygodników. Dzięki satelitarnej transmisji do kin widzowie na niemal całym świecie będą mogli go podziwiać w cyklu „National Theatre Live". McKellen (znany szerokiej publiczności głównie z ról filmowych w serii „X-men" czy „Władca pierścieni") nie pierwszy raz zresztą uczestniczy w projekcie „NT Live". Wystąpił już w 2016, wraz ze swoim przyjacielem i teatralnym oraz filmowym partnerem Patrickiem Stewartem, w transmitowanym przedstawieniu „Ziemi niczyjej" Harolda Pintera.

To nie jedyne spotkanie z wybitną brytyjską dramaturgią, jakie NAZYWOWKINACH.PL przygotowało dla widzów kin tej jesieni. W listopadzie na wielkim ekranie będzie można zobaczyć „Szaleństwo króla Jerzego" według Bennetta z Markiem Gatissem w roli tytułowej, a w grudniu w Szekspirowskich koronowanych kochanków, Antoniusza i Kleopatrę, wcielą się Ralph Fiennes i Sophie Okonedo. Transmisjom z najlepszych londyńskich scen teatralnych towarzyszy konkurs, w którym nagrodą jest wizyta w Londynie i zaproszenia na spektakl w Teatrze Narodowym. Szczegóły na stronie: www.nazywowkinach.pl/konkurs.

Rozpowszechnianiem transmisji spektakli teatralnych z Londynu na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka NAZYWOWKINACH.PL została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. „The Metropolitan Opera: Live in HD", „Bolshoi Ballet Live", „National Theatre Live", „Exhibition on Screen", „Art Beats", „Comédie-Française Live" czy „The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas" to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 120.000 biletów.

___

DATY I LISTA KIN

transmisja HD Live 27 września 2018
Częstochowa | OKF Iluzja
Elbląg | kino Światowid
Katowice | kino Kosmos
Konin | kino Centrum
Poznań | kino Pałacowe
Rzeszów | kino Zorza
Warszawa | kino Praha
retransmisja 5 października 2018
Wrocław | kino Nowe Horyzonty

KONTAKT / WIĘCEJ INFORMACJI:
CIKANEK FILM Sp. z o.o. / NAZYWOWKINACH.PL
poland@cikanekmanagement.eu

(-)
Materiał organizatora
26 września 2018

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia