Z inspiracji albumem oficera SS

"Album Karla Höckera" - reż. Paul Bargetto - Teatr Trans-Atlantyk

Ważny spektakl w najważniejszym miejscu. 26 marca 2017 r. o godz. 19.30 „Album Karla Höckera" po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w Oświęcimiu podczas specjalnej prezentacji zorganizowanej w Domu Spotkań Młodzieży.

Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu w tym roku zaprosiła do współpracy Teatr Trans-Atlantyk z Warszawy. Podczas specjalnego wieczoru zaprezentowany zostanie spektakl dokumentalny „Album Karla Höckera", powstały w  inspiracji albumem fotograficznym należącym do oficera SS, który służył w Auschwitz w 1944 roku. „Album Karla Höckera" przynosi unikalne spojrzenie na historię Holocaustu i jego sprawców. Zamiast nieludzkich potworów, pokazuje ludzi zrelaksowanych, śpiewających, bawiących się z psami, flirtujących, śmiejących się, a nawet dekorujących świąteczną choinkę – mówi o spektaklu reżyser, Paul Bargetto. - Potraktowaliśmy aktora jak dokumentalistę potrafiącego czytać fotografie i przekładać je na żyjące i mówiące postaci. Naszym celem jest pokazanie sprawców Holocaustu poprzez szkło powiększające ich własnego widzenia samych siebie.

Paul Bargetto z zespołem Teatru Trans-Atlantyk we współpracy z Heleną Chorzelską i Krzysztofem Polkowskim oraz dramatopisarką Małgorzatą Sikorską-Miszczuk zrealizowali spektakl oparty na analizie zdjęć i aktorskich improwizacjach z użyciem metod teatru dokumentalnego. Końcowy rezultat to połączenie teatru i multimediów, kreatywnej interpretacji materiałów źródłowych i badań dokumentalnych. Album Karla Höckera powstał podczas Festiwalu Sopot Non Fiction, przy wsparciu Instytutu im. Adama Mickiewicza. Był prezentowany na kilku międzynarodowych festiwalach m.in: w Chinach, Paryżu, Liege, a także na Festiwalu Malta w Poznaniu i katowickich Interpretacjach.

Teatr Trans-Atlantyk to międzynarodowa grupa teatralna powstała w Warszawie w 2014 z inicjatywy Paula Bargetto – amerykańskiego reżysera i dyrektora festiwalu teatralnego undergroundzero w Nowym Jorku. Paul Bargetto od lat interesuje się polską dramaturgią i inscenizuje polskie sztuki teatralne w Europie i Ameryce. Teatr Trans – Atlantyk to jego lokalna, warszawska inicjatywa twórcza.

Użyte w spektaklu zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.

(-)
Materiał organizatora
18 marca 2017
Portrety
Paul Bargetto

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia