Z myślą o publiczności dziecięcej

8. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "KATOWICE - DZIECIOM"

Podobnie jak w latach ubiegłych, podstawową ideą Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek "KATOWICE - DZIECIOM", organizowanego już po raz ósmy przez Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum", jest prezentacja najciekawszych spektakli, zrealizowanych na zawodowych scenach lalkowych z myślą o publiczności dziecięcej.

Istotną wartością jest możliwość przyjrzenia się różnorodnym koncepcjom i technikom, stosowanym przez teatry lalkowe – zarówno tym klasycznym, jak i wykraczającym poza tradycyjne klasyfikacje.

W tym roku festiwal przybrał formę konkursu polsko-węgierskiego. W zmaganiach o nagrody Prezydenta Miasta Katowice za najlepsze przedstawienie i najlepsze role aktorskie (oraz nowe statuetki zaprojektowane przez Zygmunta Brachmańskiego) będzie bowiem uczestniczyć 5 inscenizacji krajowych (z Białegostoku, Olsztyna, Opola i Poznania) oraz 4 spektakle z Węgier (z Kecskemét, Pécs i – co warto szczególnie podkreślić – z zaprzyjaźnionego z Katowicami Miszkolca).

Poza konkursem obejrzymy widowisko o charakterze familijnym z Budapesztu, przywołujące tradycję lalkowych teatrów ulicznych. Dwa najnowsze tytuły ze swego repertuaru pokażą też gospodarze.

Z polsko-węgierskiej formuły wyłamuje się tylko egzotyczny Zhangzhou Puppet Theater – tradycyjna trupa z Chin, której występ będzie niewątpliwie największą atrakcją festiwalu. Wyjątkowy kunszt animacyjny wschodnich aktorów, którzy po mistrzowsku posługują się pacynkami zadziwia precyzją gestów, doprowadzonych do technicznej perfekcji.

W tegorocznej edycji zdecydowanie przeważają spektakle dla widzów w wieku przedszkolnym, kameralne, małoobsadowe, pomyślane tak, by prowokowały do twórczego myślenia i rozwijały wyobraźnię małych odbiorców.

Pracami międzynarodowego jury kierować będzie prof. Henryk Jurkowski, jeden z największych historyków i znawców światowego teatru lalek. Obok niego zasiądą przedstawiciele środowiska lalkarzy z Polski, Słowacji i Węgier.

W Festiwalu weźmie udział 11 teatrów, w ciągu 5 dni zaplanowano 24 spektakle na 2 scenach (w Ateneum i Galerii). W ramach imprez towarzyszących odbędzie się również finisaż wystawy plakatów Kai Rękas z cyklu zatytułowanego CYRK.

Dodajmy, że patronat medialny sprawują: Miesięcznik Społeczno-Kulturalny „Śląsk”, Polskie Radio Katowice, wortale „Dziennik Teatralny” i „Teatralia” oraz „Czas Dzieci”.

Nad występami Zhangzhou Puppet Theater patronat objęła TVP Kultura. Organizatorami polskiej trasy tego zespołu są Polsko- Chińska Fundacja Promocji Kultury i Sztuki Dong Feng oraz Centrum Języka i Kultury Chińskiej Instytut Konfucjusza w Krakowie.

Festiwal pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice Piotra Uszoka

Renata Chudecka
Materiały Festiwalu
26 maja 2009

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia