Z „ogniem" w ogień

Dyskusja po spektaklu „W ogień!", 17 marca 2018r., Scena MOS, około godziny 19.15

W dyskusji udział wezmą: historyk, publicysta Piotr Zychowicz oraz antropolog Łukasz Łoziński; spotkanie poprowadzi Michał Olszewski, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej" w Krakowie.

Historia Ognia jest taka....

No właśnie. Jaka była historia Józefa Kurasia „Ognia"? Żołnierza wyklętego? Bohatera? Mordercy? Czy była jedna taka historia? Czy też kolejni świadkowie, opcje polityczne, nastroje społeczne nakładają na nie kolejne, po pewny czasie nierozróżnialne już warstwy?
Jak dziś w ogóle – choćby na przykładzie Kurasia – rozmawiać o historii? Co daje nam to ustawiczne patrzenie w przeszłość? Czym jest w teraźniejszym pojmowaniu polityka historyczna?

Niewątpliwie skomplikowana biografia Kurasia była punktem wyjścia dla dramatopisarza Mateusza Pakuły i reżysera Wojciecha Klemma do stworzenia spektaklu „W ogień!". Wierzymy, że dzięki zaproszonym gościom, stanie się też przyczynkiem do ciekawej, nieoczywistej i gorącej dyskusji.

Na którą wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy! Wstęp na spotkanie jest wolny, pierwszeństwo w udziale mają widzowie spektaklu.

Piotr Zychowicz – polski publicysta historyczny; w latach 2000–2012 dziennikarz „Rzeczpospolitej"; od 2013 zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Do Rzeczy" i redaktor naczelny miesięcznika „Historia Do Rzeczy"; autor takich książek jak „Pakt Ribbentrop-Beck", „Żydzi", „Sowieci", „Niemcy"; właśnie ukazała się jego książka „Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych".

Łukasz Łoziński – doktorant Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ; członek grupy zajmującej się projektem badawczym „Józef Kuraś „Ogień" i jego podkomendni w wyobraźni społecznej: antropologiczne studium przeżywania przeszłości"

Michał Olszewski – dziennikarz, reportażysta, pisarz; redaktor naczelny krakowskiego oddziału Gazety Wyborczej; autor m.in. powieści „Zapiski na biletach" i „#Upał"; otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki za „Najlepsze buty na świecie"

(-)
Materiał Teatru
16 marca 2018
Portrety
Wojtek Klemm

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...