Z recenzji nieistniejących książek

"Doskonała próżnia" - reż. Andrzej Ficowski - Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne "Rita Baum"

Serdecznie zapraszamy na spektakl dźwiękowy „Doskonała próżnia" na podstawie książki Stanisława Lema.

Wydarzenie odbędzie się 5 sierpnia 2021 roku o godzinie 19.30 w CZASOPRZESTRZEŃ/Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych ul. Tramwajowa 1-3 we Wrocławiu.

Pokaz zrealizowany został w ramach projektu „Czytanie w ciemnościach – Lem i Karpowicz ". Prezentacja wydarzenia będzie miało miejsce również w Internecie w formie transmisji online na stronie Facebook Stowarzyszenia „Rita Baum".

„Doskonała próżnia" Stanisława Lema jest zbiorem recenzji nieistniejących książek. Streszczenia i analizy fikcyjnych utworów literackich są przesiąknięte pastiszem, dystansem i subtelną ironią, będąc formą wyrafinowanej i przewrotnej gry z czytelnikiem. Zestaw recenzji książek, które nigdy nie powstały, stwarza odbiorcom możliwość, w humorystycznej formie, obcowania z wielkimi tradycjami literackimi.

Scenariusz został napisany na podstawie czterech opowiadań zamieszczonych w „Doskonałej próżni": ,,Being Inc." opisuje społeczeństwo przyszłości, w którym każdy obywatel, za odpowiednią cenę, może sobie kupić życie, jakie sobie wymarzy. W „Die Kultur als Fehler" - Lem określa kulturę jako narzędzie służące adaptacji wszystkiego, co w człowieku przypadkowe.

Trzecim opowiadaniem jest „Odys z Itaki", natomiast w opowiadaniu czwartym - w „Nowej kosmogonii" autor prezentuje produkcję wirtualnych istot.

Po zakończeniu pokazu odbędzie się spotkanie aktywizujące widzów.
Scenariusz i reżyseria - Andrzej Ficowski
Aktor - Paweł Kutny
Muzyka - Roman Felczyński

Andrzej Ficowski
Materiał Teatru
30 lipca 2021
Portrety
Andrzej Ficowski

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia