Z teatralnego kalendarza

w Romie na afiszu

W maju obejrzymy ostatni spektakl "Nędzników" oraz setne przedstawienie "Aladyna Jr."

Nowy sezon w Teatrze Muzycznym Roma zapowiada się ekscytująco - już we wrześniu czeka nas premiera "Deszczowej piosenki" jednego z najbardziej wesołych, kolorowych i roztańczonych musicali w dziejach gatunku.

Nim się to jednak stanie, trzeba będzie się pożegnać z "Nędznikami". Po dwóch pełnych sezonach (premiera odbyła się we wrześniu 2010 r.) spektakl "Les Miserables" 12 maja oficjalnie schodzi z afisza. Musical ten grany jest na świecie nieprzerwanie od ponad ćwierć wieku! Polska wersja została zaprezentowana ponad 350 razy.

Maj

Przypadek sprawił, że w tym samym dniu - 12 maja - będzie jeszcze jedna okazja do świętowania w teatrze muzycznym. Roma zaprezentuje po raz setny (!) musical familijny "Aladyn Jr", przygotowany we współpracy z Walt Disney Company i rozsławiony fantastycznymi efektami latającego dywanu oraz oscarową muzyką!

Kwiecień

Szczęśliwą datą okazał się dzień 13 kwietnia. Na Novej Scenie Romy odbyła się premiera spektaklu "Berlin, czwartka rano" w reżyserii Łukasza Czuja. W tym poetyckim przedstawieniu, opartym na piosenkach z przedwojennego kabaretu niemieckiego, występują same gwiazdy: aktorzy Katarzyna Zielińska i Kacper Kuszewski oraz tancerze Anna Głogowska i Rafał Maserak. Najnowszy hit Novej Sceny cieszy się już wielkim powodzeniem, a teatr zaprasza na specjalnie dodane do repertuaru spektakle w maju i czerwcu.

Wrzesień

Wracając zaś do premiery, zapowiadanej na 29 września 2012 r., to nie tylko znana jest już obsada "Deszczowej piosenki", ale rozpoczęły się próby do tego spektaklu. Jak zwykle w Romie najpierw odbyły się castingi i wiadomo już, że szykuje się wielki powrót popularnego artysty.

W musicalu "Berlin, czwarta rano" występują Katarzyna Zielińska i Kacper Kuszewski.

Trwają już próby czytane do wrześniowej premiery Romy - musicalu "Deszczowa piosenka. Ostatni hit Novej Sceny cieszy się dużym zainteresowaniem musicalowego - w główną rolę Dona Lockwooda, bohatera "Deszczowej piosenki" wcieli się... Darek Kordek. Warto przypomnieć, że musical jest sceniczną adaptacją filmu uznanego przez Amerykański Instytut Filmowy za najlepszy film muzyczny XX wieku!

Spektakl reżyserują Wojciech Kępczyński i Sebastian Gonciarz, przekład libretta jest dziełem Daniela Wyszogrodzkiego, scenografia - Borisa Kudlicki. Kierownictwo muzyczne objął Krzysztof Herdzin. Sprzedaż biletów na "Deszczową piosenkę" rozpocznie się 7 maja.

W rolę Dana Lockwooda, bohatera "Deszczowej piosenki", wcieli się Dariusz Kordek.

(-)
Dziennik Gazeta Prawna nr 82 - dodatek Kultura
27 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia