Z wierszami Tuwima za pan brat

"Letnie Tuwimki" - reż: zespołowa - Teatr "Pinokio" w Łodzi - 11. LOT

Teatr Pinokio z Łodzi w letnie upalne dni postanowił urozmaicić dzieciom lato w mieście i przygotował z tej okazji lekki, zabawny i w pewnym stopniu edukacyjny, bo złożony z wierszy spektakl pt "Letnie Tuwimki".

Na kanwę spektaklu składają się najbardziej znane i lubiane wiersze autorstwa Juliana Tuwima m.in. „Zosia Samosia”, „Bambo”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Tańcowały dwa Michały” czy „W aeroplanie”. 

To spektakl urządzony w prosty i funkcjonalny sposób, gdzie najważniejsze jest słowo, które jednak opatrzone zostaje ciekawą pantomimą, rekwizytem, kostiumem czy śpiewem. 

Każdy z wierszy posiada swoją oprawę sceniczną oraz jakiś specyficzny rekwizyt. Co ciekawe jednak – historie zawarte w wierszach nie były jedynie zilustrowane przez zespół utalentowanych aktorów, ale stały się punktem wyjścia do nietypowego potraktowania przedmiotu. Tak więc, dla przykładu, bohaterką opowieści o Kurce Złotopióre została... upieczona na złoto kura podana na tacy (!). 

Interesująco wypadły również pantomimiczne wstawki, będące czymś na kształt cyrkowych tricków. Po raz pierwszy widziałam na przykład nie-magika przecinającego swoją asystentkę na połowę! I wierzcie mi – wyszła z tego calo!

Kilkudziesięciominutowy spektakl łódzkiego „Pinokia” to przednia zabawa dla najmłodszych widzów, którym, oprócz magii została przekazana również magia polskiej poezji międzywojennej – lekkiej, bezpretensjonalnej, wciąż bardzo nam drogiej i – jak dotąd – niezastąpionej!

Marta Odziomek
Dziennik Teatralny Katowice
24 lipca 2009

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia