Zaakceptowany przez zwierzchność

"Upiór w operze" - reż. Wojciech Kępczyński - Opera i Filharmonia Podlaska

Tropem przebojowego musicalu "Upiór w operze" podąża Jamie Forshaw - Production Manager w The Really Useful Group.W środę (04.12) odwiedził także Białystok i Operę i Filharmonię Podlaską.

To spółka założona w 1977 roku przez Andrew Lloyda Webbera. Firma bierze udział w teatralnych, filmowych, telewizyjnych i muzycznych produkcjach, reprezentuje interesy Andrew Lloyda Webbera. Wszystkie kompozycje i produkcje tego znakomitego twórcy są w posiadaniu spółki. Wśród musicali Webbera wymienić trzeba przede wszystkim "Jesus Christ Superstar" (1970), "Evitę" (1976), "Koty" (1981) i "Upiora w operze" (1986). Tropem właśnie "Upiora w operze" podróżuje po świecie Jamie Forshaw. W środę (04.12) odwiedził także Białystok i Operę i Filharmonię Podlaską. To drugie miasto w Polsce, po Warszawie, gdzie grany jest "Upiór w operze". W Białymstoku to oryginalna produkcja warszawskiego Teatru Roma wyreżyserowana przez Wojciecha Kępczyńskiego.

Jamie Forshaw obejrzał spektakl w Białymstoku, przyznał, że "bardzo się mu podoba". Zwrócił uwagę na kostiumy i wspaniałe światła. "Wszystkie piosenki zostały wykonane w odpowiedni sposób. Gratuluję produkcji" - mówił podczas wieczornego spotkania z artystami. Jamie Forshaw podziwiał też nowoczesny gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej. "Uważam, że to jest znakomite miejsce. Upiór pasuje do tego miejsca." - podsumował wizytę.

"Upiór w operze" miał swoją premierę w Białymstoku 24 maja. Przyciąga widownię z Polski i zagranicy. W tej chwili dostępne są bilety na przedstawienia w marcu 2014 roku.

Produkcja oryginalnego musicalu wymagała każdorazowego udziału ok. 130 osób - obsady, muzyków oraz obsługi technicznej widowiska. Przedstawienie wymaga 22 zmian sceny.

Dlaczego o "Upiorze w operze" mówi się musical wszech czasów? To rekordzista w wielu dziedzinach. To m.in. najdłużej grany musical w historii Broadwayu (Nowy Jork), drugi najdłużej grany na West Endzie (Londyn ) i trzecie najdłużej grane przedstawienie teatralne na świecie. Musical zdobył ponad 70 znaczących wyróżnień teatralnych.

(-)
Materiał Teatru
7 grudnia 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia