Zabawa z nutką refleksji

23. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe

Teatr im. Wandy Siemaszkowej poprzedził wczoraj i będzie przeplatał czytaniami performatywnymi sztuk współczesnych. W realizacji Agaty Dyczko, Aniki Idczak i Jakuba Kasprzaka. Z refleksją, kim i jacy obecnie jesteśmy.

Wczoraj pokazano zrealizowaną tak przez Jakuba Kasprzaka sztukę „Ostatni brat" Bohdana Drozdowskiego, osadzoną w realiach powojennej konfrontacji władzy komunistycznej z antykomunistyczną partyzantką. Okazała się dogodną płaszczyzną do dyskusji o nie dokonywaniu współcześnie zbyt łatwych ocen i rozliczeń. Wystąpili Joanna Baran, Robert Chodur, Józef Hamkało, Miłosz Karbownik, Mateusz Mikoś i gościnne Łukasz Stawarczyk.

W czwartek realizacja Aniki Idczak sztuki Jacka Kozłowskiego „Wielcy inni. Jezus, Gombrowicz, Osiecka i Wielcy inni 2 Depresje: Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka", z Mariolą Łabno-Flaumenhaft i Robertem Żurkiem. O ikonach religii i kultury, w ujęciu z oddechem i poczuciem humoru. W sobotę „Dwie Polski" na podstawie scenariusza i w realizacji Agaty Dyczko na podstawie fragmentów utworów Mickiewicza „Jakub Jasiński, czyli dwie Polski", „Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego" oraz „Dziady" i „Wieszania" Rymkiewicza, z Dagny Ciporą, Małgorzatą Machowską, Małgorzatą Pruchnik-Chołką i gościnne Izabelą Baran. O Polsce, kraju bohaterów i zdrajców, w którym z równą mocą wierzymy w Boga, modlimy się i wpadamy w szał, podejmujemy zrywy wolnościowe, i bawimy się na potęgę, a wszystko to składa się na patriotyzm w całej palecie barw, od najjaśniejszych po ciemne.

Natomiast na scenie głównej od piątku do niedzieli zagoszczą głośne przedstawienia komediowe z ostatnich lat: „32 omdlenia" z Krystyną Jandą, Jerzym Stuhrem i Jerzym Łapińskim z Teatru Polonia i „Colas Breugnon" w interpretacji Stanisława Górki z Towarzystwa Teatralnego „Pod Górkę" w Warszawie oraz pełna ujmującego, ciepłego i nieco absurdalnego humoru czeska komedia „Sarenki" z Teatru Ludowego w Krakowie, które wypełnią zasadniczy program 23. Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych. Ten przegląd komediowy w karnawale ma w Rzeszowie wierną i stałą publiczność. Spora jej część uczestniczy w nim od samego początku. Oglądanie spektakli kojarzonych z lekkością, humorem i zabawą często koresponduje z dodatkowymi atrakcjami o charakterze niespodzianek.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
8 lutego 2017

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...