Zabawni i pozytywni

"Pięciu Nieudanych" - reż. Honorata Mierzejewska-Mikosza - Teatr Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach

Już w najbliższą niedzielę, 12 maja o godz. 17.00, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach zaprasza na premierę najnowszego spektaklu dla dzieci pt. „Pięciu Nieudanych".

 

To pełna humoru opowieść o wesołych przyjaciołach z „koślawego domu, który w każdej chwili może runąć" i gdzie każdy poranek zwiastuje całą masę przygód.

Od śniadania przez szaloną gimnastykę po kolejne, nieoczekiwane awarie...
Jak poradzą sobie z nimi Dziurawy, Felerny, Postawiony na Głowie, Sflaczały i Złożona na Pół?
Zwłaszcza, że dziwnym trafem przytrafi im się też wizyta pewnego niezwykłego gościa.
I to takiego, który na tle Pięciu Nieudanych będzie sprawiał wrażenie nadzwyczaj Idealnego...

Spektakl „Pięciu Nieudanych" jest sceniczną adaptacją pięknie ilustrowanej książki o tym samym tytule, uznanej na świecie włoskiej autorki Beatrice Alamagny.

To poetycka, mądra opowieść o własnych ograniczeniach, codziennych sukcesach i porażkach, a także postrzeganiu siebie i innych.
Za sprawą zabawnych i pozytywnych bohaterów oraz ich niezwykłych perypetii, dowiadujemy się, że świat nie jest co prawda perfekcyjny, ale idealną receptą na jego małe wielkie troski może być wzajemna życzliwość, zrozumienie i przyjaźń.

Przedstawienie wyreżyserowała Honorata Mierzejewska- Mikosza, która wspólnie z Anną Andraką, autorką tekstu, stworzyła też jego scenariusz. Za scenografię odpowiada Mária Bačová, za muzykę - Anna Stela, a ruch sceniczny - Tomasz Graczyk.

Spektakl zrealizowano pod opieką pedagogiczną Justyny Czarnoty, zaś prace nad adaptacją i kształtem tekstu poprzedził cykl spotkań z dziećmi, mających na celu poznanie ich odbioru problematyki książki. Warsztaty w przedszkolach okazały się dla twórców wspaniałą inspiracją, a wiele scen i dialogów wykorzystywanych w spektaklu (jak choćby ulubione powiedzonko bohaterów: „A to feler - westchnął seler, i szczypior, i kalafior") zaczerpnięto wprost z wypowiedzi dzieci.

Mamy nadzieję, że dzięki temu przedstawienie będzie bliskie doświadczeniom małych widzów, dając im w teatrze zarówno dobrą zabawę, jak i refleksję nad regułami życia społecznego.

Dziękujemy trzem kieleckim przedszkolom: Mini College, im. Kubusia Puchatka i Prywatnemu Przedszkolu Katolickiemu za współpracę.

Jolanta Świstak
Materiał Teatru
10 maja 2019

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...