Zagraj mi kogoś, kto nie istnieje

"Fantazja" - reż. Anna Karasińska - TR Warszawa

„Fantazja" w TR Warszawa to wyjątkowe wydarzenie któremu kierunek nadaje reżyserka Anna Karasińska. To spotkanie którego nikt tak do końca nie planował. To sytuacja zawieszona gdzieś pomiędzy naszym świadomym i nieświadomym wyborem. To coś co mogło się zdarzyć ale nie musiało. To drobny, lecz reprezentatywny wycinek naszego życia.

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak można zagrać osobę która nie istnieje? Albo dwa słoiki z dżemem (jeden z nich jest otwarty) stojące na werandzie obok krzaku bzu? Czy potrafisz wyobrazić sobie mężczyznę w Belgii który właśnie przeczytał na Wikipedii historię Konga? Czy jesteś ciekaw jak wygląda osoba, która stoi jak pizda na scenie i gra ogon węża, zastanawiając się przy tym co w jej życiu poszło nie tak, skoro musi to robić i czy to jej wina? Czy chciałbyś zobaczyć jak gra się chiński zegarek, który wpadł do rzeki w wiosce Xi'an i działał pod wodą jeszcze przez minutę? A może ciekawi Cię jak przedstawić mężczyznę, który skoczył do rzeki w wiosce Xi'an i nikt nigdy się o tym nie dowiedział? A czy wiesz, że wioska Xi'an nie istnieje?

Jeżeli nurtuje Cię jedno z powyższych pytań, to niewątpliwie powinieneś doświadczyć spotkania z Marią Maj, Agatą Buzek, Zofią Wichłacz, Dobromirem Dymeckim, Rafałem Maćkowiakiem, Adamem Woronowiczem, Anną Karasińską a także z osobami, które będą siedziały po Twojej prawej i lewej stronie, przed i za Tobą. Godzina w tym towarzystwie pozwoli Ci na dotknięcie tych o których nigdy nie pomyślałeś – ludzi w tramwaju którzy trzymali się tej samej poręczy co Ty, zanim się jej złapałeś, tak,że wasze DNA się połączyło i w ten sposób czy tego chcesz czy nie, jesteście w pewien sposób złączeni. Przy pomocy minimalnych gestów i spojrzeń aktorzy wytwarzają niezwykle charakterystyczne osobowości, które kreują wcale nie wybrakowany przekrój społeczeństwa, zaś sytuacje które tworzą ujawniają piękno i niezwykłość codziennego zdarzania się.

Początek może być trudny, to fakt, lecz atmosfera naturalności i otwartości szybko neutralizuje początkową konsternację pozwalając na puszczenie wodzy fantazji. Spektakl ten to gwarancja bycia integralną częścią w procesie tworzenia sztuki, częścią bez której nie miałaby ona racji bytu. Awangardowy charakter przedstawienia łączy się tutaj z przyjacielską serdecznością tworząc niepowtarzalne doświadczenie spotkania.

„Fantazja" w reżyserii Anny Karasińskiej to doskonały popis wyższości subtelnej formy przekazu, posługującego się czystą wyobraźnią, nad równoczesnymi mu spektaklami przepełnionymi krzykliwymi hasłami oraz przytłaczającymi efektami specjalnymi. Reżyserka wydobywa z nas coś, co nas zaskakuje, coś czego nie szukaliśmy, ale cały czas w nas było i zostawia nas z wyostrzonymi zmysłami – z czymś, z czym relatywnie rzadko opuszczamy mury warszawskich teatrów. „Fantazja" pobudza nas do współmyślenia i współodczuwania, nie jest ani przebodźcowana, ani w żaden sposób mdła. Sztuka w reżyserii Anny Karasińskiej to godzina oddechu czystym powietrzem w dobie duszącej i postępującej afantazji.

Anna Rusinowska
Dziennik Teatralny Warszawa
30 grudnia 2019
Teatry
TR Warszawa
Portrety
Anna Karasińska

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia