Zagubienie i bezradność społeczeństwa

"Wyspa niczyja. Mapping" - reż.J.Tumidajski - Teatr Wybrzeże

Autorem scenariusza i reżyserem przedstawienia jest 32-letni Jarosław Tumidajski.

- Metafora dzieci-rozbitków użyta w spektaklu pokazuje zagubienie i bezradność współczesnego społeczeństwa. Dotychczasowe idee, wiara w demokratyczne mechanizmy oraz wartości religijne wyczerpały się i przestały wystarczać do zrozumienia otaczającej rzeczywistości. Cywilizacja znalazła się na skraju przepaści i pojawia się pytanie, w jaki sposób na nowo zorganizować świat - powiedział Tumidajski. 

Reżyser podkreślił, że w spektaklu chodzi o "mapę, plan przetrwania, jaki zbudować muszą bohaterowie spektaklu, a także o mapę relacji międzyludzkich".

Pisząc swoją sztukę, oprócz powieści "Władca much" (1954) Tumidajski inspirował się także japońskim filmem "Battle Royale" Kinji Fukasaku, serialem "Lost" oraz grą komputerową "Fallout".

Wydana w 1954 r. powieść angielskiego powieściopisarza Williama Goldinga opisuje grupę chłopców, ocalałych z katastrofy lotniczej, których próby zorganizowania własnych rządów wyzwalają zło i agresję.

Film "Battle Royale" (2000) w reżyserii Kinji Fukasaku to futurystyczny thriller, adaptacja powieści japońskiego pisarza Kostuna Takamiego. Obraz opowiada o sytuacji, w której kilkanaście procent mieszkańców Japonii jest bez pracy, a wśród młodych ludzi szerzy się anarchia i brak respektu dla starszych. Rząd wdraża więc projekt, aby raz do roku, drogą losowania, kierować na bezludną wyspę uczniów, gdzie grać będą w grę polegającą na eliminowaniu rówieśników.

Amerykański serial fantastyczno-przygodowy "Lost" (Zagubieni), który premierę miał w 2004 r., przedstawia losy pasażerów samolotu, którzy lecąc z Sydney do Los Angeles rozbijają się na pełnej tajemnic tropikalnej wyspie na Pacyfiku.

Amerykańska gra komputerowa "Fallout" została wydana w 1997 r. i rozgrywa się w świecie postapokaliptycznym.

W spektaklu Tumidajskiego występują: Magdalena Boć (Zola), Piotr Chys (Aphex), Krzysztof Gordon (Kurt), Sylwia Góra-Weber (PJ), Michał Jaros (Trent), Jacek Labijak (Lee), Krzysztof Matuszewski (Ben), Katarzyna Z. Michalska (Magdalena), Robert Ninkiewicz (Gruby) oraz Jarosław Tyrański (Ariel).

Jarosław Tumidajski jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Debiutował w 2005 roku w Starym Teatrze w Krakowie "Nocnym autobusem" Michała Walczaka. W Teatrze Wybrzeże zrealizował już "Grupę Laokoona" wg Tadeusza Różewicza (2007), "Onych" Stanisława Ignacego Witkiewicza (2008) oraz "Pana Tadeusza" wg Adama Mickiewicza (2011).

(-)
PAP
30 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia