Zainscenizowane czytania współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży

Stowarzyszenie "Te-Art" i Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Stowarzyszenie "Te-Art" i Teatr Lalki i Aktora zapraszają w dniach 16 - 18 października na "Czego oko nie widziało, czego ucho nie słyszało" - zainscenizowane czytania współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży, przygotowane przez reżyserów młodego pokolenia.

Wybrane dramaty, m.in. nagrodzone w ostatnich edycjach Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, poruszają problemy ważne dla młodych ludzi, a prezentowane są w przestrzeni teatralnej przy pomocy różnych środków artystycznego wyrazu. Dzięki zainscenizowanym czytaniom młodzi odbiorcy mogą przyjrzeć się procesowi powstawania spektaklu, a twórcy - skonfrontować swoją wizję teatralną z oczekiwaniami widzów. To spotkania otwarte na moderowaną dyskusję twórców z widzami, poruszającą m.in. temat warsztatu dramaturga, oczekiwań teatru i widza oraz przeżyć i emocji wywołanych przez czytany dramat. Spotkania te mają nie tylko zapoznać odbiorców z nowymi trendami w dramaturgii dziecięco-młodzieżowej, ale również zainspirować teatry do realizacji scenicznych współczesnych dramatów.

Podczas spotkań widzowie nie tylko poznają autorów czytanych sztuk i realizatorów, ale także będą mogli kupić najnowsze numery "Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży", wydawanych przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Wałbrzych. Wstęp wolny.

***

PROGRAM

16 października (czwartek):

godz. 9.00 "Afroazja" autorstwa i w reż. Martyny Majewskiej - wiek 3+ (Duża Scena TLiA)

godz. 11.00 i 17.30 "Kruk krukowi" Danuty Parlak w reż. Przemysława Jaszczaka - wiek 10+ (Mała Scena TLiA)

17 października (piątek):

godz. 9.00 i 17.30 "Takie To" Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej w reż. Agaty Biziuk - wiek 4+ (Mała Scena TLiA)

17.10 godz. 11.00 "A niech to Gęś kopnie!" Marty Guśniowskiej w reż. Marleny Jasińskiej-Denst - wiek 10+ (Duża Scena TLiA)

18 października (sobota):

godz. 17.30 "Śnieży" Roberta Jarosza w reż. Karoliny Maciejaszek - wiek 12+ (Duża Scena TLiA)

Po czytaniach spotkania z twórcami, które poprowadzi Alicja Morawska-Rubczak.

Wstęp wolny. Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: tel. 74 666 73 40.

Organizatorzy zastrzegą sobie prawo do zmian w programie.

"Afroazja" Martyny Majewskiej - reż. Martyna Majewska

wiek: 3+

Czytają: Anna Jezierska, Natalia Wieciech, Zbigniew Koźmiński, Kamil Król (gościnnie), Paweł Pawlik

Zapraszamy na przygody małej dziewczynki Polianny, która wyruszyła w niebezpieczną i wyczerpującą podróż do tajemniczej krainy o nazwie Afroazja, gdzie nic nie jest takie, jak w rzeczywistości. Narodowości, kultury i nazwy są w humorystyczny sposób przetworzone. A wszystko po to, żeby zachęcić do wspólnego dociekania, jak jest naprawdę.

Dziewczynka w podróży rezolutnie i z wdziękiem pokonuje wszystkie przeciwności. Tęskni za rodzicami: mamą, która wyjechała na "bardzo długo i daleko", oraz tatą, który przepracowuje się w "wirtualnych kamieniołomach". Jej daleka podróż jest metaforą dorastania. Przewodnikiem dziewczynki zostaje wynajęty przez mamę rdzenny Afroazjata. Razem przeżywają moc przygód, uczą się świata i siebie nawzajem.

"Afroazja" jest baśnią o klasycznej budowie, z elementami magii i morałem.

"Kruk krukowi" Danuty Parlak - reż. Przemysław Jaszczak

wiek: 10+

Czytają: Anna Jezierska, Urszula Raczkowska, Natalia Wieciech, Jakub Grzybek, Krystian Durman (gościnnie)

Beztroskie życie dwóch zaprzyjaźnionych kruków - Rufo i Tano zostaje przerwane przez wprowadzenie podziału na lepsze i gorsze ptaki. Połowa ptasich mieszkańców musi opuścić las, pozostawiając przyjaciół. Dorosłe ptaki nie sprzeciwiają się nowym zasadom, za to Tano, który został rozdzielony z najbliższym kolegą, nie może pogodzić się z tym faktem.

Dramat traktuje o problemie dyskryminacji, fanatyzmu i nietolerancji, przywołując w sposób alegoryczny bolesną historię naszego kraju.

"Takie To" Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej - reż. Agata Biziuk

wiek: 4+

Czytają: Sylwia Nowak, Natalia Wieciech, Jakub Grzybek, Kamil Król (gościnnie)

Co się dzieje, kiedy ni stąd, ni zowąd spada na ziemię nie wiadomo co? Tajemniczy kłębuszek, mały nieznany stworek. Nikt nie wie, skąd się wziął i po co. Czy jest niebezpieczny, czy całkiem przyjazny, nieśmiały, czy przebojowy To dziwne "coś" znajduje grupka bawiących się dzieciaków. Okazuje się, że bezimienne Takie To nie ma swojej historii. Trzeba mu ją wymyślić i tu zaczyna się prawdziwa zabawa, pełna przygód, metamorfoz, zwrotów akcji.

Tu zaczyna się walka na bajki, walka osobowości. Czy Takie To dostanie swoją historię?

Sztuka "Takie To" z dystansem i poczuciem humoru traktuje o poszukiwaniu tożsamości oraz próbie odnalezienia się w nowej nieznanej sytuacji w nieznanym otoczeniu. Porusza temat kompromisu i współpracy w grupie, a także respektowania innego punktu widzenia.

"A niech to Gęś kopnie!" Marty Guśniowskiej - reż. Marlena Jasińska-Denst

wiek: 10+

Czytają: Anna Makowska-Kowalczyk (gościnnie), Sylwia Nowak, Urszula Raczkowska, Kamil Król (gościnnie), Paweł Pawlik

Oto dwójka bohaterów: niepocieszony nieudanym atakiem na kurnik Lis oraz gadatliwa Gęś, która straciła sens życia i postanawia wprosić się do Lisa na kolację jako danie główne. Lis - marzący o tłuściutkiej kurce, nie jest zainteresowany konsumpcją wychudzonego ptaka. Problem ma rozwiązać jego kolega Wilk. Po drodze do wilczego domu bohaterowie spotykają mnóstwo osób, które próbują odwieść Gęś od absurdalnego planu. Czy uda się Gęsi odnaleźć sens życia?

Duża dawka humoru, zaskakujące zwroty akcji, szczypta refleksji na temat sensu życia.

A wszystko to podane na tacy z wyśmienitą Gęsią.

Sztuka otrzymała I nagrodę w 25. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 2014 roku.

"Śnieży" Roberta Jarosza - reż. Karoliny Maciejaszek

wiek: 12+

Czytają: Anna Makowska-Kowalczyk (gościnnie), Urszula Raczkowska, Natalia Wieciech, Zbigniew Koźmiński, Paweł Pawlik

Sztuka jest impresją na temat biografii Hansa Christiana Andersena i jego postaci literackich takich, jak Królowa Śniegu, Kaj, Gerda czy Dziewczynka z Zapałkami, gdzie baśniowość przeplata się ze współczesnym światem rzeczywistym. Obok baśniowych bohaterów pojawiają się przedstawiciele mediów - Dziennikarz i Pogodynka. Historie tworzy główny bohater - Ojciec, a prowokatorem wszystkich zdarzeń jest Zły Czarodziej, który przy pomocy sztucznego zwierciadła zniekształca dobro i piękno.

Ciekawe spojrzenie na życie jednego z najbardziej cenionych pisarzy dla dzieci, o umiejętności odróżniania dobra od zła oraz o roli Boga w życiu każdego człowieka.

Sztuka otrzymała I nagrodę w 23. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 2012 roku.

(-)
Materiał Teatru
9 października 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia