Zainspirowani Schulzem

"Karakonia. Pieśni według Schulza" - Miejski Teatr "Miniatura" w Gdańsku

17 listopada, dwa dni przed rocznicą tragicznej śmierci jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy Brunona Schulza, Teatr Miniatura zaprasza na premierę widowiska muzyczno-plastycznego powstałego z inspiracji jego cyklem opowiadań "Sklepy cynamonowe".

Twórczość pisarza, który przyjaźnił się z największymi postaciami polskiej kultury w okresie międzywojnia - m.in. Gombrowiczem, Witkacym czy Nałkowską - jest jednym z najbardziej oryginalnych zjawisk w polskiej literaturze. Wielokrotnie była inspiracją dla artystów z różnych dziedzin sztuki na całym świecie. Na jej kanwie powstał słynny film Wojciecha Hasa "Sanatorium pod Klepsydrą", częściowo animowana "Ulica Krokodyli" Stephena i Timothy'ego Quayów, dziesiątki przedstawień teatralnych, m.in. znakomity spektakl "Ulica Krokodyli" brytyjskiego Teatru Complicite w reż. Simona McBurneya.

W gdańskim spektaklu wykorzystane zostaną utwory poetyckie Leszka Pietrowiaka z tomu "Świat według Schulza". Muzykę do nich, będącą fuzją brzmień rockowych, elektronicznych i akustycznych napisał Marcin Kulwas, pochodzący z Trójmiasta kompozytor i gitarzysta. Utwory wykorzystane w spektaklu to specjalnie przearanżowane piosenki z płyty "Pieśni według Schulza". Zaśpiewa aktorka Miniatury Edyta Janusz-Ehrlich (na zdjęciu w pracowni, podczas przygotowań do spektaklu), która jest również pomysłodawczynią inscenizacji i współautorką projektów scenograficznych wraz z Moniką Konczakowską. Na scenie będą jej towarzyszyć aktorzy: Jakub Ehrlich, Piotr Srebrowski i Krystian Wieczyński oraz muzycy grający na żywo - Marcin Kulwas na gitarze i Jarosław Stokowski na kontrabasie.

Spektakl będzie miał formę recitalu z mocno rozbudowaną warstwą plastyczną, gdzie słowa piosenek są punktem wyjścia do budowania obrazu. Nawiązuje do tradycji teatru plastycznego, w którym obrazy są głównym nośnikiem znaczeń i emocji. W przedstawieniu dużą rolę będą odgrywały różnego typu lalki, elementy scenograficzne, nietypowe kostiumy inspirowane również cyklem grafik Schulza "Xięga bałwochwalcza".

22 listopada o 20.15, po spektaklu "Karakonia", odbędzie się - organizowane przez Miniaturę wspólnie ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście - otwarte spotkanie "Schulz. Inspiracje" poświęcone fenomenowi siły przyciągania twórczości Brunona Schulza, która jest częstą inspiracją dla artystów z różnych dziedzin sztuki na całym świecie.

Bilety na spektakl w cenie 25 zł normalny, 22 zł ulgowy do nabycia w kasie Teatru Miniatura, przy ul. Grunwaldzkiej 16 w Gdańsku Wrzeszczu. Bilety na premierę: 30 zł. Specjalna promocja "Piąty za 5" (dla grup powyżej 4 osób): 20 zł od osoby + 5 zł bilet specjalny dla organizatora grupy.

Rezerwacja biletów. 58 341 94 83, organizacjawidowisk@teatrminiatura.pl

www.teatrminiatura.pl | www.facebook.com/teatrminiatura

Płytę "Pieśni według Schulza" będzie można nabyć w cenie 35 zł przed i po spektaklu lub z biletem na spektakl w specjalnej cenie 28 zł. Więcej informacji o płycie na stronie www.mqpl.eu/schulz

Podczas premiery i pokazu spektaklu 22 listopada będzie można zakupić książkę "Schulz. Przewodnik Krytyki Politycznej" w specjalnej cenie 25 zł (regularna cena 34,90 zł).

(-)
Materiał Teatru
7 listopada 2013
Portrety
Bruno Schulz

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia