Zainspirowani tekstami Ewangelii

"Ewangelia " - reż. Renata Jasińska - Teatr Arka we Wrocławiu

Teatr Arka jest miejscem szczególnym. Został powołany ponad dwadzieścia lat temu .Od 2002 roku główną ideą teatru stało się hasło przywracania społeczeństwu osób niepełnosprawnych poprzez różne działania artystyczne.

Idea ta realizuje się na co dzień w symbiozie osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych , a ściślej polega na stworzeniu zawodowego teatru integracyjnego, w którym osoby niepełnosprawne są równoprawnymi członkami zespołu aktorskiego. Misją tego, co należy pokreślić zawodowego teatru, obok przywracania społeczeństwu ludzi niepełnosprawnych , jest także zwracanie uwagi na ciężki los takich osób, na ich częstą dyskryminację i wykluczenie.

Integracyjny Teatr Arka, na mapie kulturalnej jest miejscem wyjątkowym gdyż jest jedynym takim tego typu teatrem w Polsce. Zmarła 4 sierpnia Dyrektor Teatru Renata Jasińska starała się realizować swoją misję dwutorowo. Za pomocą formy w jakiej funkcjonuje teatr oraz za pomocą repertuaru. Przyczyną sukcesów na tym polu był i jest staranny dobór pozycji repertuarowych.

„Ewangelia", scenariusz zainspirowany tekstami Ewangelii św. Jana i Apokryfów Marii Magdaleny: Renata Jasińska i Alexandre Marquezy.

„Język, najlepsze i najgorsze rzeczy". Ezop

Czy człowiek jest istotą która była , jest i będzie zawsze szukać odpowiedzi na sens życia?
Czy czasami trzeba się poczuć zagubionym , ponieważ nasi najdrożsi bliscy zniknęli lub są tymi, którzy nie mogą nas już zobaczyć, aby znaleźć odpowiedź?
Zainspirowana tekstami Ewangelii św. Jana i Apokryfów Marii Magdaleny, Renata Jasińska stara się przekazać elementy, które mogą być pomocne
w znalezieniu samodzielnej odpowiedzi, ponieważ nie ma gotowych rozwiązań.
Życie jest zawsze gotowe, aby" zarezerwować nam „niespodziankę, zaskoczenie jest bowiem, kwitesencją naszego życia.
Więc jeśli czasami Państwo zadajecie sobie pytania: Dlaczego tak jest? Poświęćcie chwilę dla siebie, aby móc spojrzeć na życie inaczej.

Do realizacji przedstawienia zaprosiliśmy znakomitych twórców.

Reżyseria i choreografia
-wybitna aktorka i twórca, laureatka wielu prestiżowych nagród ogólnopolskich i międzynarodowych, Dyrektor Artystyczny Integracyjnego Teatru Arka
-aktora (Francja), Alexandre Marquezy
-aktorka, Agata Obłąkowska
Scenariusz:
-Renata Jasińska, Alexandre Marquezy
-aktorzy
Agata Obłąkowska
Maciej Mazurkiewicz
Alexandre Marquezy
Alicja Idasiak
Anna Rzempołuch
Jan Kot
Marek Trociński
Radosław Wojtas
Andrzej Kusiak

Spektakl powstaje dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Wrocław, oraz darowiźnie Fundacji KGHM.

Spektakl ten będzie dedykowany pamięci zmarłej , 04 sierpnia Renacie Jasińskiej. Będzie to zatem dla nas zaszczyt, jeżeli Państwo zechcecie objąć swoim patronatem medialnym przedstawienie"Ewangelia."

Anna Lach
Materiał Teatru
12 października 2019
Portrety
Renata Jasińska

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...