Zajrzeć w PRL

"Generał" - reż. Aleksandra Popławska, Marek Kalitateatr - Teatr IMKA w Warszawie

" Zaprosiłem was tutaj, żeby powiedzieć wam coś ważnego, myślałem o tym długo w bezsenne noce i w długie niekończące się dnie, aż zrozumiałem na czym polega moje nieszczęście.... "

Generał to znakomicie napisana tragikomedia polska, która pozwala spojrzeć na czasy PRL-u z dzisiejszej perspektywy, bez oceny i rozliczania. Tytułowy bohater jest artystyczną, senną wizją, symbolem tamtych czasów, ikoną PRL-u.

Chcemy poznać jego myśli, zajrzeć do duszy, do głowy i do sumienia. To człowiek-polityk, który w obliczu niekończącego się procesu rozlicza się sam ze sobą ze swojego życia. Owładnięty licznymi wątpliwościami, odrzucony, w samotności rozważa kwestie życia i śmierci, kary i winy, kwestie logiki dziejów.

Spektakl będzie pomostem łączącym dwa światy, dzisiejszej Wolnej Polski z rzeczywistością Polski Ludowej, usłyszymy dużo utworów muzycznych „z tamtych lat“, zespołów takich, jak Siekiera, Armia, De Press, Dżem, Republika i Brygada Kryzys.

Reżyserią tekstu Jarosława Jakubowskiego zajęli się Aleksandra Popławska i Marek Kalita. W roli tytułowej zobaczymy Marka Kalitę. Prapremiera spektaklu od będzie się 21 kwietnia o godz. 20.

(-)
Materiały Teatru
8 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...