Zakończył się nabór do AURORY

Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy

W tym roku do konkursu AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy zgłoszonych zostało 195 utworów spełniających wymogi regulaminowe. Finalistów poznamy pod koniec czerwca, a laureatkę i laureata – podczas XXI edycji Festiwalu Prapremier, który odbędzie się w Teatrze Polskim w Bydgoszczy pod koniec października.

Nabór tekstów w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim bądź angielskim trwał do 15 maja. Wśród nadesłanych utworów znalazło się 107 dramatów w języku polskim, 33 w języku ukraińskim, 33 w języku rosyjskim i 22 w języku angielskim. Ich autorki i autorzy reprezentują aż 15 krajów - Serbię, Macedonię, Rumunię, Finlandię, Chorwację, Ukrainę, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnię i Hercegowinę, Litwę, Kosowo, Kazachstan, Kirgistan, Gruzję oraz Polskę.

To kolejna – druga już – edycja konkursu, którego celem nadrzędnym jest odnalezienie nowego języka, formy, estetyki, idei i problematyki obecnej w najnowszych tekstach dramatycznych. AURORA ma stanowić formę odzyskania wystawionych jednokrotnie tekstów współczesnych, szeroko pomijanych przez twórców oraz innych tekstów kultury, które nie są popularne w dyskursie teatralnym.

W pierwszym etapie konkursu czteroosobowe jury wybierze 5 finałowych tekstów, które poznamy w czerwcu. Następnie – w kolejnym etapie - pięcioosobowa Kapituła wyłoni zwycięski tekst i przyzna AURORĘ - Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50.000 zł.

Finałowe teksty zostaną zaprezentowane w formie szkiców scenicznych podczas XXI edycji Festiwalu Prapremier, który będzie miał miejsce Teatrze Polskim w Bydgoszczy od 14 do 29 października. Gala wręczenia AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy odbędzie się 29 października w Pałacu w Ostromecku.

AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy 2022 w liczbach:

- 195 tekstów zostało zgłoszonych do pierwszego etapu konkursu
- 107 tekstów w języku polskim
- 33 tekstów w języku ukraińskim
- 33 tekstów w języku rosyjskim
- 22 tekstów w języku angielskim

15 krajów ma swoich reprezentantów wśród zgłoszonych autorów i autorek. Pochodzą oni z Serbii, Macedonii, Rumunii, Finlandii, Chorwacji, Ukrainy, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Litwy, Kosowa, Kazachstanu, Kirgistanu, Gruzji i Polski.

5 tekstów zostanie zakwalifikowanych do ścisłego finału AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Wszystkie finałowe teksty zostaną zaprezentowane w formie szkiców scenicznych w trakcie Festiwalu Prapremier 2022

50000 złotych to główna nagroda w konkursie AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. Nagrody dodatkowe dla finalistów przyzna partner nagrody - Stowarzyszenie Autorów ZAIKS

Adrianna Szymczak
Materiał organizatora
8 czerwca 2022
Wątki
Nagrody

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia