Zamek Ujazdowski i Teatr Akt

27. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych - Rozdroże 2023 - "Sztuka na koniec świata" 03-05.10.2023 r.

Serdecznie zapraszamy do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski na 27. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych. Sztuka na koniec świata.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Teatr Akt organizują 27 edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych ROZDROŻE 2023.

Organizowany od 1994 roku międzynarodowy festiwal sztuk performatywnych Rozdroże prezentuje wartościowe dzieła z pogranicza tańca współczesnego, teatru, sztuk wizualnych i muzyki. Nieznana w Polsce twórczość cenionych artystów z zagranicy konfrontowana jest z nowymi pracami twórców działających w Warszawie.

27. edycja festiwalu będzie prezentować twórczość artystów działających na pograniczu sztuk. Podtytuł festiwalu: Sztuka na koniec świata.

Dzięki festiwalowi widzowie będą mogli odkryć twórczość cenionych na świecie prekursorów interdyscyplinarnych widowisk i instalacji: Shiro Takataniego i grypy Dumb Type z Kioto. Będzie to możliwe dzięki prelekcji krytyczki Yukiko Shikaty i projekcji filmów o twórczości Shiro Takataniego i grupy Dumb Type. Takatani jest jednym z najwybitniejszych japońskich twórców sztuki współczesnej. W swoich pracach wykorzystuje technologie cyfrowe. Takatani i Grupa Dumb Type stworzyli dziesiątki spektakli i instalacji, w których działania performerów traktowano na równi z projekcjami obrazów, dźwiękiem i aranżacją przestrzeni. Zawarty w nich przekaz duchowy dotyka niepotocznego wymiaru życia. Można je uznać za rodzaj artystycznej medytacji.

Ponadto pokazany zostanie nowy, premierowy spektakl autorstwa warszawskich artystów z Teatru Akt. Teatr Akt działa od 1989 roku. Założyli go adepci Szkoły Pantomimy przy Teatrze Żydowskim: Agnieszka i Tomasz Musiałowiczowie oraz Marek Kowalski. Stworzyli oni kilkadziesiąt spektakli na pograniczu teatru ruchu, tańca i pantomimy oraz widowisk plenerowych prezentowanych wielokrotnie w Polsce i za granicą. Wybrane na festiwal dzieło podejmuje temat kondycji człowieka w świecie wielowymiarowego kryzysu. Czy przeżywamy koniec znanego nam świata?.

W programie festiwalu znajdzie się również seans fotografii autorstwa Marty Ankiersztejn ze spektakli prezentowanych na kolejnych edycjach festiwalu Rozdroże. To czołowa warszawska fotograficzka specjalizująca się w fotografowaniu tańca współczesnego. Jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończyła 3-letnie Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorką zdjęć z około 300 spektakli tanecznych i laureatką wielu konkursów fotograficznych.

Program:

03.10 (wtorek), o godz. 19:00– prapremiera spektaklu Teatru Akt oraz pospektaklowe spotkanie artystów z widzami w sali widowiskowej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

04.10 (środa), o godz.19:00 - drugi pokaz spektaklu Teatru Akt w sali widowiskowej CSWZU.

04.10 (środa), o godz. 20:00 – seans fotografii Marty Ankiersztejn z festiwali Rozdroże w sali KinoLab w CSWZU.

05.10 (czwartek), o godz. 18:00 – prelekcja Yukiko Shikaty o twórczości Shiro Takataniego i grupy Dumb Type z Kioto ilustrowana projekcjami filmów w sali KinoLab w CSWZU: filmu w reżyserii Giulio Boato pt. Shiro Takatani - Between nature and technology (Shiro Takatani - między naturą a technologią) oraz fragmentów zapisu spektaklu STILL grupy Dumb Type.

Informacja prasowa:

https://u-jazdowski.pl/press-room/komunikaty-prasowe/spektakle/rozdroze/27-miedzynarodowy-festiwal-sztuk-performatywnych-rozdroze-2023

Szczegóły wydarzenia:

https://u-jazdowski.pl/program/perfo/rozdroze/rozdroze-2023

Fotografia w załączniku Yoshikazu Inoue spektakl "Still" reż. Shiro Takatanitani

Dagmara Siemińska
Centrum Sztuki Współczesnej
3 października 2023

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia