Zamiast gwiazd

"Kamienne niebo" - reż. Krzysztof Garbaczewski - Muzeum Powstania Warszawskiego

Dramaturg Marcin Cecko i reżyser Krzysztof Garbaczewski, twórcy znani z nowatorskiego użycia mediów audiowizualnych w teatrze przygotowali wspólnie spektakl na 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

"Kamienne niebo zamiast gwiazd" to nowoczesny projekt teatralny, w którym historyczny temat spotyka się z radykalnym eksperymentem scenicznym. Inspirując się powieścią Jerzego Krzysztonia "Kamienne niebo", która o Powstaniu Warszawskim opowiada z perspektywy ukrywających się i uwięzionych w piwnicy cywilów, Garbaczewski i Cecko konstruują świat, w którym izolacja, poczucie zamknięcia i desperackie próby przeżycia stają się uniwersalną metaforą funkcjonującą dziś.

Spektakl zamiast przenosić widza w czas historyczny podąża tropem postpamięci, którą autorka pojęcia, Marianne Hirsch, opisuje jako "konsekwencję traumatycznego przypomnienia, ale - w odróżnieniu od zespołu stresu pourazowego - na poziomie pokoleniowym. To struktura transpokoleniowej transmisji traumatycznej wiedzy i doświadczenia". W jaki więc sposób Powstanie Warszawskie koduje się w pamięci "drugiego" i "trzeciego" pokolenia, w jaki sposób te pokolenia na nowo "zapisują pamięć" o Powstaniu, w jaki sposób Powstanie "wciąż żyje"? To też opowieść o mieście doświadczonym i zrekonstruowanym, tak jak rekonstrukcji poddana zostaje złamana kość, mieście z którego ciała wciąż wyjmuje się szrapnele i niewybuchy z czasów II Wojny Światowej, a z drugiej strony żyjemy w nim i marzymy o jego rozwoju i lepszej, niż przeszłość, przyszłości.

Marcin Cecko i Krzysztof Garbaczewski zaprosili do współpracy artystów młodego pokolenia. W spektaklu występują: Justyna Białowąs, Dominika Biernat, Tomasz Bazan, Sebastian Łach, Grażyna Misiorowska, Marta Ojrzyńska, Sebastian Pawlak, Paweł Smagała, Andrzej Szeremeta, Justyna Wasilewska, Krzysztof Zarzecki, Agnieszka Żulewska. Muzykę do spektaklu przygotowała Julia Marcell.

Przedstawienie jest wspólnym projektem Muzeum Powstania Warszawskiego i Nowego Teatru.

     Reżyseria: Krzysztof Garbaczewski
    Tekst i dramaturgia: Marcin Cecko
    Video: Robert Mleczko / Marek Kozakiewicz
    Kostiumy: Svenja Gassen
    Muzyka: Julia Marcell
    Scenografia: Krzysztof Garbaczewski / Jan Strumiłło
    Światło: Jacqueline Sobiszewski
    Asystent reżysera: Radosław Mirski
    Producentka: Małgorzata Kozioł

Premiera "Kamiennego nieba..." odbędzie się 1 sierpnia o godz. 24.00 (wstęp z zaproszeniami). Kolejne pokazy w dniach 2-5 sierpnia 2013. Bilety w cenie 14 zł.

Muzeum Powstania Warszawskiego od 2006 roku, co roku, z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - 1 sierpnia o północy, organizuje premiery spektakli teatralnych o tematyce powstańczej. Jan Klata wystawił "Triumf Woli", w którym pokazał powstanie oczami nazistów. Paweł Passini w "Hamlet 44" przeniósł akcję szekspirowskiego dramatu w czasy wojny. W 2011 Michał Zadara wyreżyserował "Awanturę warszawską. Waszyngton-Moskwa-Londyn" i wykorzystał w niej dokumenty wysyłane przez Winstona Churchilla, Józefa Stalina, Franklina Roosevelta, polskich dowódców, a także korespondencję pomiędzy dyplomatami. Rok temu widzowie obejrzeli "Powstanie" w reżyserii Radosława Rychcika, z aktorami Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Lucyna Szura
Biblioteka Narodowa, Nowy Teatr
24 lipca 2013

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...