Zamiast mistrza była tylko pustka

"Ewangelia " - reż. Renata Jasińska - Teatr Arka we Wrocławiu

Czy człowiek jest istotą, która była, jest i będzie zawsze szukać odpowiedzi na sens życia?
„Język, najlepsze i najgorsze rzeczy".
Ezop

Czy czasami trzeba się poczuć zagubionym, ponieważ nasi  najdrożsi bliscy zniknęli lub są tymi, którzy nie mogą nas  już zobaczyć, aby znaleźć odpowiedź?

Zainspirowana tekstami Ewangelii św. Jana i Apokryfów Marii Magdaleny, Renata Jasińska stara się przekazać elementy, które mogą być pomocne w znalezieniu  samodzielnej odpowiedzi, ponieważ nie ma gotowych rozwiązań.

W swoim nowym spektaklu Teatr Arka pragnie, przenieś widza w inną rzeczywistość, gdzie czas nie ma znaczenia, gdzie czas się zatrzymał. W tej nowej przestrzeni można odkryć ślepych ludzi bez światła, postaci wyobcowane, zalęknione, słabe ale również nieznane siły, które są cały czas przy nas, nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi. Przedstawienie oparte jest na historii życia Marii Magdaleny. Twórcy spektaklu nie skupiają się jednak na faktach z życia, czy faktach historycznych.

Postać Magdaleny jest jedynie pretekstem do pokazania człowieka nieszczęśliwego, który utraciwszy wszystko, co dla niego najważniejsze, przez ból i wolę dąży do poznania prawd absolutnych. Ludzie, których napotyka na swej drodze sięgnęli ostatecznej rozpaczy i podejmują  próbę walki o własne świadome "ja", o duchową ascezę, która jako jedyna jest słuszną drogą do szczęśliwego i doskonałego życia. Jej historia owiana jest wieloma niewiadomymi.

Kim była? Jak przebiegało jej życie? Tego nie wiemy. Spotykamy ją w momencie przełomowym w jej życiu, momencie, kiedy idąc do grobu Jezusa nie znalazła go, zamiast mistrza była tylko pustka, która w jednej chwili i ją ogarnęła. Wtedy na swojej drodze spotyka Starca, człowieka, który stracił wszystko wraz z utratą najbliższej dla siebie osoby. Obydwoje nie wiedzą jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości, nowym samotnym świecie... tylko czy jest on taki naprawdę, czy to bohaterowie muszą zrobić krok naprzód i postarać się zrozumieć kim naprawdę są i jaka jest ich droga. Spektakl ten stawia bohaterom, przez co i widzom, pytania trudne ale jakże aktualne, trapiące człowieka i jego duchowość zarówno dwa tysiące lat temu jak i teraz.

Życie jest zawsze gotowe aby "zarezerwować Nam niespodziankę" zaskoczenie jest bowiem kwintesencją naszego życia.
Więc jeśli czasami Państwo zadajecie sobie pytania, dlaczego tak jest? Poświęćcie chwilę dla siebie, aby spojrzeć spojrzeć na życie inaczej.

Premiera 11 i 12 października 2019 r. o godzinie 19.00 w Teatrze Arka
Spektakl poświęcony pamięci Renaty Jasińskiej.

Przedstawienie powstało dzięki wsparciu finansowemu Gminy Wrocław i mecenatowi Fundacji KGHM

(-)
Materiał Teatru
10 października 2019
Portrety
Renata Jasińska

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia