Zapolska w sylwestrowy wieczór

"Dulscy. Tragikomedia kołtuńska" - reż. Wojciech Malajkat - Teatr im. Jaracza w Olsztynie

Sztukę "Dulscy. Tragikomedię kołtuńską" Gabrieli Zapolskiej przygotowuje Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Premiera spektaklu w reżyserii Wojciecha Malajkata odbędzie się w sylwestrowy wieczór. Nowa inscenizacja komedii rozpoczyna obchody 95-lecia olsztyńskiej sceny dramatycznej.

- Dwulicowość i hipokryzja, powierzchowna religijność, bezinteresowna zawiść, podwójna moralność - to cechy, które chętnie widzimy u innych a najbardziej nas cieszy, kiedy to sąsiadowi przydarzy się nieszczęście - powiedział Wojciech Malajkat, rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Jak wyjaśnił, "Dulscy. Tragikomedia kołtuńska" - to opowieść o buncie przeciwko temu wszystkiemu.

- Wystawiając ten znany tekst skupiamy się na pokazaniu rodziny Dulskich z perspektywy Zbyszka. Zobaczymy świat widziany oczami młodego, atrakcyjnego mężczyzny, którego irytuje hipokryzja matki oraz bierność ojca. W życie młodzieńca co rusz wkradają się też dwie wścibskie siostry: Hesia iMela. Osobliwe miejsce w tym rodzinnym układzie zajmuje Hanka - dodał reżyser.

Sztuka Gabrieli Zapolskiej "Moralność Pani Dulskiej" ma ponad 110 lat i według twórców się nie starzeje. Grana wielokrotnie cieszy się niesłabnącą popularnością, a intryga bawi kolejne pokolenia widzów. Pokazy przedpremierowe olsztyńskiej inscenizacji odbędą się 27, 28, 29 i 30 grudnia, natomiast premiera w sylwestrowy wieczór - 31 grudnia.

Nową inscenizacją komedii Gabrieli Zapolskiej Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie rozpoczyna obchody podwójnego jubileuszu - 95 lat istnienia Teatru w Olsztynie oraz 75 lat działalności sceny polskiej w mieście. Pierwszą polską sztuką wystawioną w Olsztynie była "Moralność Pani Dulskiej" - premiera odbyła się w listopadzie 1945 roku.

Agnieszka Libudzka
Kurier PAP
28 grudnia 2019

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia