Zapolska w Teatrze Lalek

"Moral insanity. tragedia ludzi głupich" - reż. zespół - Grupa Papahema

30 i 31 lipca o godzinie 20.00 Teatr PAPAHEMA zaprezentuje „Moral insanity. Tragedia ludzi głupich” na scenie Przodownik Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy w ramach Letniego Przeglądu.

Spektakl opowiada historię pięciokąta miłosnego Żony, Męża, Kochanka, Przyjaciółki domu i Kochanki kochanka. Lukrowane komplementy i melodramatyczne gesty przeplatają się z obnażającymi zdziecinnienie napadami histerii. Zabawa w dom przeradza się tragifarsę, bo w tę grę zamieszany jest ktoś jeszcze – bezbronny, uprzedmiotowiony i pozbawiony prawa głosu... Dziecko pada ofiarą moral insanity dorosłych. Tematyka sztuki napisanej przez Gabrielę Zapolską ponad sto lat temu poraża dziś aktualnością. Konwencje teatralne starzeją się jednak szybciej niż trafne spostrzeżenia obyczajowe. Młodzi twórcy podjęli próbę znalezienia formy teatralnej, która stałaby się medium pozwalającym młodopolskiemu dramatowi skomunikować się ze współczesnym widzem.

Przedstawienie Teatru PAPAHEMA założonego przez absolwentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej łączy aktorstwo dramatyczne ze środkami wyrazu teatru lalek. Spektakl zrealizowany jest w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku. "A w Białymstoku piątka młodych aktorów odarła utwór z zeszłowiecznej obyczajowości i na pustej scenie zagrała bezlitosny portret swoich rówieśników, infantylnych, narcystycznych. Cudnie celny", pisze Jacek Sieradzki. "Rzecz tak dobra, że chce się ją obejrzeć kilka razy. I to nie dlatego, żeby się pośmiać (choć śmiech też się pojawia), ale żeby zastanowić się nad zawiłościami świata, który w pewnych kwestiach nie zmienił się mimo upływu całego wieku", ocenia Urszula Krutul na łamach Gazety Współczesnej. "Trzeba niezwykłej wrażliwości, by ze współczesną lekkością oddać przesłanie lekko archaicznego tekstu. Takiemu zadaniu sprostali młodzi aktorzy. Anna Kopeć, Kurier Poranny Reżyserią zajął się cały zespół, wydobywając z dramatu Zapolskiej młodzieńczą energię i mocno podszyty cynizmem humor", podsumowuje Maja Margasińska.

Opieka artystyczna: Łukasz Lewandowski
Scenografia, kostiumy, lalka: Justyna Banasiak
Muzyka: Natasza Topor, Dariusz Chociej
Reżyseria światła: Tobiasz Czołpiński
OBSADA
Żona: Helena Radzikowska
Mania: Małgorzata Patryn/Magdalena Dąbrowska
Wdowa: Paulina Moś/Małgorzata Rytel
Mąż: Paweł Rutkowski
Fedycki: Mateusz Trzmiel

Spektakl bierze udział w konkursie Klasyka Żywa. Prezentowany będzie również na XVII Przeglądzie Małych Form Teatralnych LETNIA SCENA 2015 w Łodzi

(-)
Materiał Teatru
17 lipca 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia