Zapolska współcześnie. Wstęp wolny

"Moral insanity. Tragedia ludzi głupich" - reż. zespół - Teatr Papahema

Spektakl Teatru Papahema "Morał insanity. Tragedia ludzi głupich" na podstawie "Ich czworo. Tragedia ludzi głupich" Gabrieli Zapolskiej to historia miłosnego pięciokąta. Premierowy pokaz spektaklu jest bezpłatny. Odbędzie się on 30 stycznia o godz. 17 w Teatrze Dramatycznym (ul. Elektryczna 12) na małej scenie.

Poznajemy Męża, Żonę i jej Kochanka. Do tego dochodzi jeszcze Przyjaciółka domu zainteresowana Mężem i... Kochanka kochanka. Sytuacja prawie jak z "Mody na sukces". Gdyby nie to, że jest w nią wpisany poważny problem. Obok tego pięciokąta funkcjonuje dziecko. Kompletnie zagubione, pozbawione prawa głosu, uprzedmiotowione. To właśnie ono pada ofiarą "morał insanity" dorosłych.

- Zapolska jest ostatnio trochę zapomniana i niezbyt często wystawia się jej teksty - mówi Helena Radzikowska z grupy PAPAHEMA. - A my szukaliśmy właśnie takiego tekstu, który z jednej strony jest oryginalny, a z drugiej mówi dużo o współczesnym świecie. Ten dramat jest dla nas też idealny obsadowo. Są tam bardzo ciekawie nakreślone role i jest tyle postaci, ile jesteśmy w stanie wykreować.

Przedstawienie Teatru PAPAHEMA założonego przez studentów V roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej łączy aktorstwo dramatyczne ze środkami wyrazu teatru lalek.

- Spróbowaliśmy ten tekst okroić z archaicznego języka - mówi Mateusz Trzmiel. -Próbowaliśmy się pozbyć słów, które sugerują konwencję grania sprzed 100 lat. Ale bardzo go nic uwspółcześnialiśmy. - Nie było takiej potrzeby - dodaje Paweł Rutkowski. - Okazało się, że tekst, mimo upływu lat, nadal jest aktualny. I nie było problemu z przełożeniem go na nasze czasy.

Opiekę artystyczną nad projektem objął Łukasz Lewandowski. Na scenie zobaczymy członków Grupy PAPAHEMA: Helenę Radzikowską (Żona), Paulinę Moś (Wdowa), Pawła Rutkowskiego (Mąż) oraz Mateusza Trzmiela (Fedycki). Na potrzeby spektaklu do grupy dołączyła też Małgorzata Patryn (Mania). Scenografia, kostiumy i lalka to zasługa Justyny Banasiak, muzykę przygotowali: Natasza Topór i Dariusz Chociej, a reżyserią światła zajął się Tobiasz Czołpiński.

(-)
Materiał Teatru
30 stycznia 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia