Zapomniane Rewolucje

Druga Reforma Teatru - konferencja podsumowująca

Dobiega końca kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań „Zapomniane Rewolucje: Druga Reforma Teatru". Zamknie go konferencja podsumowująca z udziałem grupy roboczej oraz dr hab. Joanny Ostrowskiej, Igora Stokfiszewskiego i prof. Juliusza Tyszki, która odbędzie się 5 i 6 czerwca w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego.

Podczas konferencji kończącej całoroczny cykl wykładów, seminariów i warsztatów w ramach kursu wiodącego OUP uczestnicy grupy roboczej zaprezentują własne spojrzenie na Drugą Reformę Teatru. Rewolucje sceniczne, zapoczątkowane w latach 60. XX wieku, w wielu przypadkach trwające do dzisiaj, poszerzyły sposób myślenia o teatrze współczesnym. W piątek będzie można usłyszeć m.in. o teatrze Schechnera, roli Tadeusza Kantora, Drugiej Reformie Teatru na Pomorzu Zachodnim, kostiumie aktora-performera w Teatrze Drugiej Reformy, czy o twórcy muppetów Jimmim Hensonie. Na zakończenie piątkowej sesji pokazany zostanie film dokumentalny „Teatr Narodów" w reżyserii Zbigniewa Raplewskiego.

W sobotę wiele referatów poświęconych będzie zagadnieniom związanym z tańcem, m.in. tańcowi improwizowanemu i kontakt improwizacji.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1869

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań to program regularnych spotkań o charakterze wykładów i warsztatów i seminariów odbywających się w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, adresowanych do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką, a w sposób szczególny do studentów uczelni wyższych Wrocławia i innych polskich ośrodków akademickich.
Swą nazwą inicjatywa ta nawiązuje z jednej strony do tradycji otwartych uniwersytetów i wszechnic działających na pograniczu lub poza instytucjonalnym systemem szkolnictwa wyższego, z drugiej do Uniwersytetu Poszukiwań Teatru Narodów, który z inicjatywy i pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego odbył się we Wrocławiu w roku 1975.

Kurs wiodący w roku akademickim 2014/2015:
http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1759&lang=pl
Wstęp na konferencję jest wolny.

 

(-)
Materiał Teatru
5 czerwca 2015

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...