Zapraszamy na ogólnopolską debatę

"Teatr. Stan krytyczny" - podwórko Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu

Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Widzów Teatrów Publicznych zaprasza na ogólnopolską debatę pt. „Teatr. Stan Krytyczny” - 12 czerwca 2017 r. – poniedziałek – godz. 16:00 – Podwórko Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.

Debatę organizujemy w trybie pilnym, bo sytuacja teatrów publicznych w ostatnim czasie jest wyjątkowo zagrożona: świadomy, metodyczny demontaż kolejnych teatrów w Polsce (absurdalne zmiany dyrektorów, niszczenie zespołów, zmiany polityki i estetyki repertuarowej, wykorzystywanie teatru jako narzędzia politycznej władzy i urzędniczej wszechmocy) – wymaga natychmiastowego ponadśrodowiskowego zaangażowania.

Zapraszamy więc na tę debatę ludzi teatru z całej Polski – artystów, aktorów, dyrektorów wszystkich teatrów w Polsce, ludzi zarządzających kulturą, znawców systemów organizacji teatrów w Europie, widzów, którym los teatrów nie jest obojętny, ministerialnych i samorządowych urzędników oraz polityków.

Chcemy podczas wspólnego spotkania przedyskutować konieczne zmiany systemowe i proceduralne związane z wyborem dyrektorów teatrów publicznych oraz zaktualizować, o nowe rozwiązania, katalog dobrych praktyk w tej sprawie.

Potrzeba nam klarownych, transparentnych kryteriów i nowatorskich rozwiązań, a nie scentralizowanej urzędniczej polityki ministerialnej i kuriozalnych, haniebnych partyjnych decyzji samorządowych.

Czerwcowa debata jest kontynuacją naszej debaty z 23 listopada 2016 r., na której padło wiele ważnych tropów. Teraz trzeba je wszystkie wspólnie przedyskutować i zweryfikować.

Podsumowaniem wspólnej debaty będzie list otwarty całego środowiska do ministra kultury i dziedzictwa narodowego z propozycjami zmian w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Teatru nie można zostawić urzędnikom!

Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Teatrów Widzów Publicznych

(-)
Materiał organizatora
8 czerwca 2017

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...