Zaproszenie do audycji

Wspomnienie o Lechu Raczaku w radiowej Trójce pod Księżycem

W piątek 24 stycznia, na kilkanaście godzin przed ostatnim pożegnaniem na poznańskim cmentarzu zmarłego nagle 17 stycznia Lecha Raczaka, w radiowej Trójce pod Księżycem Barbary Marcinik od godz. 0.05 do 2.00, wybitnego artystę teatru będą wspominali jego przyjaciele i współpracownicy. M.in. z legnickiego Teatru Modrzejewskiej.

Zaproszenie do audycji, której wysłuchać będzie w nocy z czwartku na piątek, przyjęli: Marcin Kęszycki i Tadeusz Janiszewski, z którymi Lech Raczak współtworzył poznański Teatr Ósmego Dnia oraz Michał Merczyński wieloletni dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Malta", którego Raczak był dyrektorem artystycznym (1993-2012). Z nagrania odtworzone zostanie wspomnienie Jana A. P. Kaczmarka, wybitnego kompozytora, laureata Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel", ale w przeszłości także twórcy kameralnej Orkiestry Ósmego Dnia.

Podczas łączenia z radiowym studiem w Gorzowie Wielkopolskim o wieloletniej współpracy i przyjaźni z Lechem Raczakiem, który na legnickiej scenie w latach 2003-2017 wyreżyserował osiem spektakli i stale towarzyszył działalności artystycznej tego teatru (m.in. prezentując plenerowe widowiska przy okazji obu edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Miasto" w Legnicy w latach 2007 oraz 2009, a także wystawiając na Scenie Gadzickiego swoje spektakle zrealizowane przez poznańską Fundację Orbis Tertius) opowiedzą dyrektor Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb oraz scenografka legnickiego teatru Małgorzata Bulanda.

Jak poinformowała autorka i prowadząca Trójkę po Księżycem Barbara Marcinik wspomnienia związane z postacią i artystyczną aktywnością Lecha Raczaka będą kontynuowane w niedzielnej (26 stycznia) trójkowej audycji Magazyn Bardzo Kulturalny po godz. 21.00. Wówczas do wspomnień dołączą: dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku Romuald Wicza-Pokojski oraz twórca poznańskiego teatru Biuro Podróży Paweł Szkotak.

Grzegorz Żurawiński
Materiały Polskiego Radia
22 stycznia 2020
Teatry
Polskie Radio
Portrety
Lech Raczak

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia