Zaproszenie do zabawy w teatr

"Teatr Polska" - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Teatr Lalka kolejny raz uczestniczy w programie TEATR POLSKA Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. W tym roku w 10 miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego, pokażemy spektakl Krawiec Niteczka w reżyserii Jarosława Kiliana.

Przy okazji przedstawienia odbędą się również tematyczne warsztaty edukacyjne oraz rozmowy z widzami i twórcami spektaklu. Pokazy w ramach programu będą odbywać się między 1 września a 30 listopada 2018 roku.

Krawiec Niteczka to spektakl na podstawie baśni Kornela Makuszyńskiego O tym jak krawiec, Pan Niteczka, został królem w adaptacji i w reżyserii Jarosława Kiliana. Przedstawienie jest śpiewogrą, do której muzykę skomponował Grzegorz Turnau. Poetycka opowieść  Makuszyńskiego o krawcu z miasteczka Tajdarajda należy do klasyki polskiej baśni. Nie jest tylko historią o sprytnym rzemieślniku, który dzielnie stawia czoła przeciwnościom losu, ale poecie, który pragnie naprawić świat. Krawiec Niteczka jest  opowieścią drogi. Bohater przedstawienia, uszyty zręcznie z gałganków przez krawca Józefa, wyrusza z pracowni krawieckiej w podróż. W wędrówce towarzyszy mu Strach na wróble. Kornel Makuszyński z poczuciem humoru, ale i z potężną dozą swojskiego nadrealizmu, prowadzi  krawca z ziemi, przez piekło aż do nieba i z powrotem na Ziemię.

Spektaklowi Krawiec Niteczka towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne, które wprowadzą małych uczestników w tajemnice teatru lalkowego. Zajęcia  mają zainspirować dzieci do tworzenia własnego teatru. Zadaniem będzie ożywienie dowolnego przedmiotu codziennego użytku, ze zwróceniem szczególnej uwagi na przedmioty, które mogłyby znaleźć się w pracowni krawieckiej (szpulki, wieszaki, naparstki, guziki, fragmenty materiałów, chusty, poduszki). Teatr przedmiotu daje olbrzymie możliwości wyrazu, ograniczone jedynie barierami wyobraźni. Przedmioty mogą zmieniać swoją funkcję i znaczenie. Zwykły sznurek może stać się mostem, wężem, rzeką. Poduszka – deszczowa chmurą, lub sunącym wolno żółwiem. Uczestnicy zostaną zachęceni do współpracy w grupie i wspólnego tworzenia scenek z wykorzystaniem grających przedmiotów.

Celem spotkań warsztatowych jest zaproszenie widzów do twórczej zabawy w teatr. Zrealizowane działania warsztatowe pozwolą osobom z różnych środowisk na aktywne uczestnictwo w teatrze, a także na przełamanie barier i schematów w działaniu i myśleniu.

Zajęcia poprzedzać będzie wcześniejsza rekrutacja uczestników. Warsztaty odbywać będą się przed i po spektaklu, w zależności od godziny grania przedstawienia.

Harmonogram:
01-09-2018 godz. 16.00 Dom Kultury w Rybniku – Chwałowicach
02-09-2018 godz. 16.00 Dom Kultury w Rybniku - Boguszowicach
03-09-2018 godz. 17.00 Miejski Dom Kultury w Czechowicach – Dziedzicach
04-09-2018 godz. 18.00 Staszowski Ośrodek Kultury w Staszowie
08-09-2018 godz. 17.00 Nowosolski Dom Kultury w Nowej Soli
09-09-2018 godz. 16.00 Centrum Kultury i Sztuki – Dom Kultury „Oskard" w Koninie
10-09-2018 godz. 17.00 Ośrodek Kultury w Środzie Wielkopolskiej
11-09-2018 godz. 17.30 Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik" w Gostyniu
12-09-2018 godz. 17.30 Krotoszyński Ośrodek Kultury w Krotoszynie
19-11-2016 godz. 16.00 Wejherowskie Centrum Kultury w Wejherowie

Szczegóły objazdu znaleźć można na stronie www.teatrpolska.com i stronach internetowych partnerów lokalnych.

Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rok jubileuszowy TEATR POLSKA organizowany jest już po raz 10. przez Instytut Teatralny, który obchodzi w tym roku swoje 15. urodziny.

(-)
Materiał Teatru
3 września 2018

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia