Zaproszenie na premierę słuchowiska

"Tangibile. RadiOpera" - reż. Anna Wieczur-Bluszcz - Teatr Polskiego Radia

W najbliższą sobotę 17 lutego Program 2 Polskiego Radia wyemituje premierowo słuchowisko Lidii Amejko „Tangibile. RadiOpera" w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Początek o godz. 19.00.

– „Tangibile (dotykalne). RadiOpera", słuchowisko Lidii Amejko w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, to kolejna premiera, jaką Dwójka przygotowała w tym roku, ale też propozycja niezwykle nowatorska, zarówno w formie, jak treści – mówi Katarzyna Hagmajer-Kwiatek z redakcji literackiej Programu 2 Polskiego Radia. – Samo doprecyzowanie gatunkowe – RadiOpera – wskazuje, jak wielką rolę odgrywa tu muzyka, w tej realizacji stworzona i zagrana przede wszystkim przez trzech znakomitych artystów – Jerzego Rogiewicza, Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego.

Ale muzyczny jest także tekst. Lidia Amejko przywołuje z zapomnienia słowa, z których tylko część instynktownie rozumiemy. Bohaterami są tu bele materiału – satyny, gabardyny, altembasu, drelichu. Wywoływane przez sklepowego subiekta po imieniu stają się magicznym zaklęciem, wskrzeszającym utracony świat. Poprzez historię płaszcza z czarnej gabardyny i jego właścicielki opowiadają historię zagłady tego świata.

Przede wszystkim jest to jednak pełna metafor i emocji opowieść o naturze sztuki, szczególnie dwóch jej dziedzin. Jak napisała autorka tekstu we wstępie: „W moim utworze wiele określeń, opisujących charakter dźwięków oraz ich wzajemnych relacji, wywodzi się z rzeczywistości starej jak ludzkość – ze sztuki tkania. Utkana materia stała się dla mnie dotykalną muzyką, a muzyka, jej bliźniacza siostra, to ulotna i niewidzialna materia. Niegdyś rozdzielone, od zawsze tęskniące za sobą, wracają do siebie w tym słuchowisku radiowym".

„Tangibile" wyreżyserowała Anna Wieczur-Bluszcz, zrealizował akustycznie Maciej Kubera, a wystąpili: Anna Sroka-Hryń, Włodzimierz Press, Julia Kołakowska, Monika Węgiel, Aleksandra Radwan, Brygida Turowska, Mateusz Weber, Janusz Wituch, Jakub Wieczorek, Paweł Szczęsny, Szymon Roszak i Anna Wieczur-Bluszcz.

Słuchowisko powstało we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

Początek audycji w sobotę 17 lutego o godz. 19.00.

Artur Szklarczyk
Materiał PR
16 lutego 2018

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...