Zarząd województwa zdecydował. Będzie kolejna kontrola

finansowy krach w podlaskiej operze

Sytuacja jest naprawdę trudna - przyznają władze województwa. Dlatego w przyszłym tygodniu rozpocznie się kontrola w gmachu przy ul. Odeskiej.- Będą w niej brać udział pracownicy trzech departamentów: Biura Kontroli Finansowej, Biura Audytu oraz Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Roczny budżet Opery i Filharmonii Podlaskiej to ponad 28 mln zł. Mimo to instytucja ma też spory dług. W tej chwili wynosi on blisko 3 mln zł. Operze grozi utrata płynności finansowej. Tak wynika z pisma, do którego dotarliśmy. Do dyrektora Roberto Skolmowskiego wysłał je 25 czerwca szef departamentu kultury w urzędzie marszałkowskim

Teraz urzędnicy oficjalnie sprawdzą, dlaczego sytuacja finansowa opery jest tak zła. Wczoraj zapadła decyzja o kontroli.

- Będą w niej brać udział pracownicy trzech departamentów: Biura Kontroli Finansowej, Biura Audytu oraz Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Skierowanie kontroli spowodowane jest sytuacją placówki, którą zarząd województwa określa jako trudną, zwłaszcza pod względem finansowym - mówi Urszula Arter, przedstawicielka urzędu marszałkowskiego.

Kontrolerzy sprawdzą też organizację pracy w OiFP.

Ich obecność w gmachu przy ul. Odeskiej zaskoczeniem nie jest. Od wielu miesięcy głośno mówi się o finansowym krachu w operze: o kredycie, niezapłaconych zobowiązaniach, czy zwolnieniach. Dyrektor Roberto Skolmowski miał przygotować plan naprawczy. Dowiedzieliśmy się, że jego propozycje m.in. redukcja etatów, nie zostały zaakceptowane przez urzędników. Jednak kilka osób już odczuło dyrektorską restrukturyzację.

- Czterem muzykom z końcem czerwca nie przedłużono

umowy o pracę. Interweniujemy w tej sprawie także w Warszawie. Napisaliśmy już pismo do dyrektora, by zmienił decyzję. Rozmawiamy też z urzędem marszałkowskim - przyznaje Czesław Jaźwiński ze związku pracowników OiFP.

Jaki będzie efekt, na razie nie wiadomo. Wyniki kontroli poznamy natomiast pod koniec lipca. - Wówczas zarząd podejmie kolejne kroki, które pozwolą zaplanować dalsze i stabilne funkcjonowanie OiFP - dodaje Urszula Arter.

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że obecny dyrektor może stracić stanowisko.

 

Marta Gawina
Kurier Poranny
7 lipca 2014

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia