Zaśpiewany, zatańczony i zagrany

„Alicja w Krainie Czarów" wg Wojciecha Kościelniaka w Nowym Teatrze. Premiera musicalu - 19 marca 2023 r.

W nadchodzącą niedzielę 19 marca Nowy Teatr zaprasza na premierę musicalu „Alicja w Krainie Czarów". Reżyserem jest Wojciech Kościelniak, niekwestionowany mistrz musicali w Polsce. Na potrzeby spektaklu sam przetłumaczył kultową książkę Lewisa Carrolla. Muzykę napisał Mariusz Obijalski, scenografię stworzyła Iwona Bandzarewicz, choreografia jest dziełem Mateusza Pietrzaka, zespół przygotowała wokalnie Ren Gosławska.

W sztuce zobaczymy tylko dwoje aktorów Nowego Teatru - Katarzynę Pałkę i Wojciecha Marcinkowskiego. Pozostali aktorzy zostali wybrani w castingu, na który zgłosiło się ponad 150 osób.

- Ten świetnie zaśpiewany, zatańczony i aktorsko zagrany musical będzie nie tylko znakomitą zabawą, lecz również ciekawą opowieścią o dojrzewaniu - zapowiadają realizatorzy. - Wybitny tekst Lewisa Carolla zajmuje szczególne miejsce w literaturze. Z jednej strony to baśń dla dzieci o przygodach zagubionej w fantastycznym świecie dziewczynki. Z drugiej, surrealistyczna opowieść o dojrzewaniu. O tym, co dzieje się z ciałem, duszą, rozumem i emocjonalnością młodej istoty, która przestaje być dzieckiem i zamienia się w dojrzewającą dziewczynę. Zaskakujące jak - patrząc pod tym kątem - wielowymiarowe stają się te przygody. Skojarzenia, porównania i podteksty same zaczynają się mnożyć.

Czym jest piękny, kolorowy ogród, do którego zmierza bohaterka, zaledwie raz go ujrzawszy. Dlaczego początkowo widziany jest przez maleńkie drzwiczki, które nie pozwalają się do niego przedostać? Dlaczego trzeba się zmniejszyć, aby go doświadczyć? A czym są jej nagłe zmiany wzrostu, które mnożą się jakby na zawołanie? Czasami Alicja jest tak maleńka, jakby czuła się tylko dzieckiem i kilkuletnią dziewczynką, a innym razem jest ogromna i rozmiar jej ciała ją zaskakuje: nogi i szyja nagle stają się tak długie, że zostaje posądzona o bycie żmiją.

Premiera w niedzielę o godz. 19.00, kolejne spektakle w marcu, kwietniu i maju. Bilety 50 zł normalny, 45 zł ulgowy, 40 zł grupowy, 35 zł szkolny.

Anna Czerny-Marecka
Głos Pomorza
17 marca 2023

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia