Zatańczą w CK Zamek

"Gatunki chronione" - Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Już w najbliższy piątek, 24 października, w ramach tegorocznej edycji projektu "5 zmysłów. Ekspresja" w CK Zamek odbędzie się spektakl "Gatunki chronione" Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark. Choreografię stworzył Rafał Urbacki, który dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu, zaczął poruszać się bez użycia wózka inwalidzkiego.

Czworo tancerzy, w niezwykłej przestrzeni śląskich mazur (zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Żabie Doły"). Wybór miejsca nie jest przypadkowy, rezerwat przyrody, gatunki, które by przeżyć muszą zostać objęte ochroną państwa i młodzi ludzie o alternatywnej motoryce. Choreografia skomponowana dla zaangażowanych w projekt tancerzy, stawia przed nimi nie tylko wyzwania ruchowe, ale również aktorskie. "Gatunki chronione" są próbą krytycznej refleksji na temat tolerancji wobec osób o alternatywnej motoryce, bez nadużywanych w mediach narracji "ofiary" albo "superbohatera".

Choreografię do spektaklu stworzył Rafał Urbacki, który dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu zaczął poruszać się bez użycia wózka inwalidzkiego.

Metoda powstała w oparciu o techniki świadomościowe dla tancerzy. Rafał Urabacki spędził 11 lat na wózku, bez kul chodzi od roku. Przez 3 lata związany był z teatrem tańca integracyjnego Kierunek, obecnie realizuje swoje własne choreografie oraz ruch sceniczny w teatrach na terenie całego kraju.

"Warto obejrzeć ten spektakl, poczuć poezję niezwykłych i nie do końca zwerbalizowanych emocji, odczuć pulsujące zaangażowanie uczestników tego wydarzenia i wszechobecną więź z gatunkiem homo sapiens." (30 czerwca 2014 r., Iwona Kucharska, "Nasze Sprawy")

Spektakl "Gatunki chronione" Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK

Czas: 24.10., g. 19

Miejsce: Scena Nowa, CK Zamek, ul. św. Marcin 80/82

Bilety: aby wziąć udział w przedstawieniu napisz na info@5zmyslow.pl

(-)
Materiał Teatru
23 października 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...