Zatańczyć Leśmiana

"Natura" - reż. zespół - Sopocki Teatr Tańca

"Natura" Sopockiego Teatru Tańca według konceptu i scenariusza Joanny Czajkowskiej to ciekawa, ale budząca też kilka wątpliwości próba przełożenia niełatwej poezji Leśmiana na równie trudny język tańca

Cały spektakl ogląda się z przyjemnością, nawet przez chwilę nie odczuwając znużenia. Wyłanianie się układów tanecznych, potem ich rozpad, uspójnianie ruchu scenicznego i jego świadome rozsypywanie – jak w poezji autora „Świdrygi i Midrygi”, obok ruchu ekstatycznego pojawia się ruch chaotyczny, zmierzający ku pustce i zniknięciu. Intensywna aktywność, będąca celem sama dla siebie, jakieś niemal mistyczne unoszenie – i potem zamieranie w bezruchu, opadanie. 

Te przemyślane i starannie skomponowane przemiany ruchu scenicznego sprawiają, że przedstawienie staje się intrygującą przygodą. Tego wrażenia nie niszczy nawet dosyć wyraźna różnica między techniką taneczną pomysłodawczyni przedsięwzięcia, Joanny Czajkowskiej, a tańcem większości pozostałych wykonawców: autorka zdecydowanie zdominowała swoich współtowarzyszy, jednak układy zbiorowe i interakcje odgrywają tu tak ważną rolę, że w ogólnej ocenie ta dysproporcja razi trochę mniej.

Mimo intrygującego balansowania scenicznej rzeczywistości między foremnością a osuwaniem się w niespójność wydaje się, że opracowanie formalne jest zbyt silne: spektakl okazuje się zbyt „symetryczny” i „geometryczny”, gdzieś przepadają „anomalie” i niesymetryczności bytu, które Leśmian tak znakomicie potrafił ukazać w swojej poezji.

W efekcie odbiera się całość raczej jako autonomiczną propozycję, w przypadku której twórczość autora „Dziewczyny” staje się raczej punktem wyjścia dla tworzenia własnej konstrukcji. Wrażenie to potęguje muzyka – sama w sobie bardzo interesująca i różnorodna, jednak w odniesieniu do poezji Leśmiana zbyt jednak „sterylna” i niekiedy chłodna.

Jarosław Błochowiak
Dziennik Teatralny Trójmiasto
5 marca 2012

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia

27. Międzynarodowy Fes...
Ewa Pilawska
Artysta w kryzysie 27. Festiwal Sztu...