Zbiory Instytutu im. Grotowskiego dostępne dla wszystkich

nowo otwarta czytelnia teatralna

Zbiory archiwalne Instytutu im. Jerzego Grotowskiego zostały udostępnione wszystkim zainteresowanym w środę w nowo otwartej czytelni teatralnej na wrocławskim Rynku.

Jak poinformowała PAP w środę Izabela Młynarz z Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, wśród udostępnionych archiwaliów znajdują się m.in. opracowania tekstów Jerzego Grotowskiego autorstwa prof. Zbigniewa Osińskiego i Tadeusza Burzyńskiego. - Mamy także podstawowy kanon lektur dotyczących Grotowskiego w języku polskim, angielskim, włoskim i francuskim, w tym teksty niepublikowane - mówiła Młynarz.

Ponadto w czytelni można zapoznać się z materiałami filmowymi o Jerzym Grotowskim i Teatrze Laboratorium, z bogatym wyborem literatury poświęconej antropologii teatru, m.in. związanej z sesjami Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru Eugenio Barby, Odin Teatret, a także teatrowi Orientu - po polsku oraz w językach obcych.

- W naszych zbiorach są również materiały dotyczące Ośrodka Poszukiwań Teatralnych Gardzienice oraz unikalny zbiór archiwaliów pochodzących z krakowskiej Cricoteki: zapisy spektakli Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora, książki, recenzje - poinformowała Młynarz.

Zainteresowani znajdą również w czytelni wycinki prasowe na temat działalności Ośrodka Grotowskiego oraz Instytutu Grotowskiego, a także archiwalne plakaty i programy teatralne.

Korzystać ze zbiorów będzie można na miejscu. Czytelnia wyposażona jest w stanowiska komputerowe z dostępem do internetu oraz możliwością indywidualnego oglądania materiałów audiowizualnych. W przyszłości planowane są również projekcje filmów dla grup zorganizowanych w ramach Kina Teatralnego.

Młynarz powiedziała, że osoby prowadzące badania naukowe, które przedłożą list referencyjny z macierzystej uczelni lub innej instytucji badawczej, będą mogły skorzystać również ze zbiorów specjalnych archiwum Instytutu.


PAP
22 października 2009
Portrety
Jerzy Grotowski

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia