Zbliża się Święto Szekspira

23. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Od 26 lipca do 4 sierpnia warto być w Gdańsku. Odbywa się wtedy jeden z najgłośniejszych festiwali teatralnych - międzynarodowy Festiwal Szekspirowski. Zobaczymy spektakle z Węgier, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Armenii, Chorwacji, Rosji, Niemiec, Włoch i Polski. Będzie dramatycznie, tanecznie i koncertowo.


Włoski zespół imPerfect Dancers pokaże taneczną interpretację dramatu Szekspira jako opowieści o życiu i śmierci oraz o zagadkowych relacjach łączących ludzi. Zaskakująca i świeża jest inscenizacja "Romea i Julii" Teatru Kameralnego z Ery-wania. W spektaklu "Rzym" ze słynnego Deutsches Theater Berlin zobaczymy zaś fragmenty trzech sztuk Szekspira odczytanych jako krótka historia demokracji.

Festiwal zainauguruje polska adaptacja "Jak wam się podoba" z Teatru Wybrzeże w reżyserii Krystyny Jandy. Pozostałe polskie spektakle prezentowane będą w ramach finału Konkursu o Złotego Yoricka. Będą to: "Hamlet" [na zdjęciu] z Teatru Polskiego w Poznaniu w reżyserii Mai Kleczewskiej, "Kupiec wenecki" z Nowego Teatru w Słupsku w reż. Szymona Kaczmarka oraz "Wieczór Trzech Króli" z Teatru im. Osterwy w Lublinie w reż. Łukasza Kosa. Nowością na Festiwalu Szekspirowskim będą spektakle zrealizowane na podstawie sztuk autorstwa dramaturgów współczesnych Szekspirowi - jak "Rycerz Ognistego Pieprzu" Francisa Beaumonta czy "Wujaszek Maroje. Reaktywacja" Marina Drżicia. Organizatorami festiwalu są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense.

Szczegółowe informacje oraz bilety na stronie www. festiwalszekspirowski.pl.

Magdalena Hajdysz
Newsweek Polska
23 lipca 2019

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia