Zbliża się wielkimi krokami!

20. Festiwal Szekspirowski

W przypadającą w tym roku 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira mamy zaszczyt zaprosić Państwa na jubileuszowy 20. Festiwal Szekspirowski, który odbędzie się w dniach 29 lipca – 7 sierpnia.

Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata.

W poprzednich edycjach mieliśmy przyjemność gościć takie gwiazdy jak Luk Perceval, László Bocsárdi, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall, Giuseppe Dipasquale i wielu innych. Mieliśmy także okazję zobaczyć interpretacje sztuk Szekspira zrealizowane przez teatry m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Łotwy, Kuby, Danii, Włoch, Białorusi, Węgier, Armenii, Islandii, Izraela, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, Szwecji, Macedonii, Czech, Rumunii czy Zimbabwe.

Podczas 20. edycji festiwalu również nie zabraknie wielkich nazwisk i wybitnych szekspirowskich realizacji. Zobaczymy spektakle m.in.: z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji czy z Iranu.

Jedną z gwiazd będzie brytyjski teatr performatywny Forced Entertainment.

Brytyjski zespół Forced Entertainment, działający nieprzerwanie od 1984 roku, uważany jest przez wielu za króla performance'u i pioniera współczesnego teatru. Jego założycielem, liderem i dyrektorem artystycznym jest Tim Etchells – pisarz, reżyser, aktor i artysta wizualny. Grupa liczy obecnie sześciu członków (Robin Arthur, Tim Etchells, Richard Lowdon, Claire Marshall, Cathy Naden, Terry O'Connor). Forced Entertainment korzysta z estetyki i narracji codzienności, mieszając jej prostotę wizualną, brak spektakularności z absurdem i ironią, prowokacyjnie zaburzając konwencję teatru i oczekiwań odbiorców. Forced Entertainment cieszy się międzynarodową renomą. Ich praca wywarła ogromny wpływ na rozwój nie tylko brytyjskiego teatru niezależnego, ale także teatru europejskiego.

Podczas 20. Festiwalu Szekspirowskiego grupa zaprezentuje niezwykły projekt pt. "Dzieła wszystkie" Szekspira, złożone z 36 szekspirowskich sztuk. Poszczególni aktorzy Forced Entertainment będą prezentowali godzinne wersje każdej z nich. Cały projekt potrwa więc dziewięć dni!

A oto co o twórczości FE mówi sam Tim Etchells:
„Interesuje mnie praca, która naprawdę wciąga publiczność, wymaga i prowokuje do pytań. Widzowie nie muszą dosłownie brać udziału w spektaklu, ale sam fakt, że nie są traktowani jak bierni obserwatorzy, którzy przyszli tylko po to, by im coś powiedziano, sprawia, że stają się równoprawnymi partnerami i także tworzą wydarzenie, na równi z jego autorem. W tym sensie wierzę, że spektakl może być radykalny, politycznie wartościowy i naprawdę potrafi wytworzyć inny rodzaj relacji na linii autor-widz."
Fragment wywiadu z Timem Etchellsem – Culture.pl

"...Szokująca nowa jakość." THE STAGE

„Są spektakle, które zostają z Tobą przez lata i jest Forced Entertainment..." GUARDIAN

Tradycyjnie festiwalowi będzie towarzyszyć Konkurs o Złotego Yoricka, który jest swoistego rodzaju podsumowaniem rodzimych realizacji szekspirowskich danego sezonu artystycznego.

W ramach Konkursu, który odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku, swoje realizacje pokazywali najwięksi polscy reżyserzy, jak: Krzysztof Warlikowski, Maciej Prus, Grzegorz Wiśniewski czy Jan Klata. Finaliści 23. edycji Konkursu zaprezentują się podczas Festiwalu Szekspirowskiego.

Więcej informacji na temat 20. Festiwalu Szekspirowskiego znajdą Państwo na stronie: www.festiwalszekspirowski.pl . Wkrótce zdradzimy kolejnych gości jubileuszowej edycji festiwalu.

(-)
Materiał organizatora
15 lutego 2016

Książka tygodnia

W trzech zdaniach. Notatki z lat 2018-2019
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski

Trailer tygodnia

„Viva La Mamma" - reż....
Roberto Skolmowski
„Viva La Mamma" - reż. Roberto Skolmo...