Zbliżają się koszalińskie Konfrontacje

9. Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr"

W trakcie 9 edycji Koszalińskich Konfrontacji Młodych "m-teatr" - których gospodarzem jest Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie - widzowie obejrzą siedem spektakli konkursowych oraz dwa przedstawienia towarzyszące. Początek festiwalu - 19 września.


- Podczas pięciu dni festiwalu będziemy mogli obejrzeć siedem spektakli konkursowych i dwa spektakle towarzyszące. Istotą festiwalu jest pokazanie młodej twórczości, reżyserów, którzy mają w swoim dorobku do 10 realizacji scenicznych, co oznacza, że spektakle konkursowe są spektaklami przede wszystkim poszukującymi - powiedział dramaturg BTD Tomasz Ogonowski.

Dodał, że spośród tych dziewięciu spektakli cztery są oparte na tekstach lub też scenariuszach gotowych. - Tak jest w przypadku "Natana Mędrca". (...) W zamyśle była to sztuka poświęcona pewnemu sporowi teologicznemu. Natomiast autorzy dzisiejsi wychwycili wątek ponadczasowy i zastanowili się, czy jest możliwy wielowyznaniowy świat.

Kolejnymi tego typu spektaklami, które pokazane zostaną na festiwalu, będą: "Zakonnice odchodzą po cichu" w reżyserii Darii Kopiec, "Rokcy Babloa" Jakuba Kasprzaka oraz "Aktorzy koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna" Piotra Ratajczaka. Ten ostatni nie bierze udziału w konkursie.

Pierwszy z nich, jak powiedział Ogonowski, oparty jest na "wstrząsającym" reportażu Marty Abramowicz o tym samym tytule. Drugi nawiązuje do kultowego filmu "Rocky", z tym że w spektaklu dominuje pytanie o cenę sławy i sukcesu. Trzeci natomiast jest inspirowany filmem Agnieszki Holland "Aktorzy prowincjonalni".

Pokazany zostanie także zanurzony w biblijnej starocerkiewnej estetyce spektakl "Tlen", opowiadający historię mordercy. Magdalena Drab wystąpi w jedynym konkursowym monogramie własnego autorstwa "Curko moja ogłoś to", stanowiącym swoisty dialog ze zmarłą w 2005 r. malarką Marią Wnęk.

Natomiast w spektaklu "Kibice" spotkają się przedstawiciele mniejszości żydowskiej z kibicami "Legii Warszawa". Zderzenie dwóch kultur, a nie wojna, nie konflikt ukraińsko-rosyjski to z kolei istota spektaklu "Krym".

- Festiwal będzie różnorodny. Tyle mogę tylko powiedzieć, ponieważ w tym roku z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w konkursie nie startuje żaden spektakl, pozwoliłem sobie oceniać inne spektakle - powiedział dyrektor BTD Zdzisław Derebecki, który zasiądzie w festiwalowym jury.

9. Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr", zakończą się finałową galą 23 września. Do rozdania jest osiem nagród, w tym główna - dla najlepszego reżysera. Pokazane zostanie przedstawienie "Di, Viv i Rose" warszawskiego teatru Capitol z Joanną Brodzik, Daria Widawską i Małgorzatą Lipmann w rolach głównych.

Festiwal to również wydarzenia towarzyszące, w tym rozmowy niekontrolowane z twórcami z cyklu "m-gadudadu-teatr". Nowością będą warsztaty dla młodzieży, dla dzieci z rodzicami i dla nauczycieli - animatorów kultury.

Tegoroczny budżet KKM "m-teatr" wynosi 258 tys. zł. Ministerstwo kultury przyznało na to wydarzenie 120 tys. zł. 90 tys. zł to dotacja z budżetu miasta Koszalin, a pozostałe 48 tys. zł na festiwal wygospodarował BTD. Na spektakle konkursowe są jeszcze bilety do nabycia w cenie 18 zł.

Inga Domurat
Kurier PAP
14 września 2018

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki