Zbliżamy się do XV edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE

XV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje

Między 9 a 17 marca 2013 r. zobaczymy w Katowicach i w kilku innych miastach Górnego Śląska przegląd wystawionych w ubiegłym sezonie najciekawszych dokonań młodych stażem reżyserów teatralnych.

Obecnie, pod okiem Dyrektora Artystycznego Festiwalu, Jacka Sieradzkiego, trwa dopinanie kalendarium oraz prowadzone są ostateczne ustalenia organizazcyjno-techniczne z teatrami w oparciu o budżet, na który składają się środki przyznane przez Urząd Miasta Katowice, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pozyskane od zacnych sponsorów, tj. od ING Bank Śląski oraz ELBAR KATOWICE Sp. z o.o.

Wynikiem tych działań będzie niebawem ogłoszenie oficjalnego programu XV-tych INTERPRETACJI.

Tradycyjnie do konkursu stanie sześć spektakli, oprócz nich zobaczymy spektakle mistrzowskie oraz atrakcyjne imprezy towarzyszące, które w tym roku pokażą najciekawsze wydarzenia teatralne Górnego Śląska.

Do końca stycznia trwa nabór do Społecznego Jury. Będzie to trzecia edycja INTERPRETACJI, gdzie poza werdyktem profesjonalnych jurorów swój głos oddadzą także nie zajmujący się na co dzień profesjonalnie teatrem jego miłośnicy. Na zgłoszenia czekamy do 30 stycznia 2013 r. Eliminacje będą dwuetapowe: najpierw należy napisać 1-stronicową recenzję z wybranego spektaklu teatralnego, wypełnić dostępną na stronie www.festiwal-interpretacje.pl ankietę, krótko uzasadnić dlaczego jest się idealnym kandydatem do Społecznego Jury XV Interpretacji (4-5 zdań) oraz przesłać te materiały do 31 stycznia 2013 r. mailem interpretacje@ck.art.pl lub pocztą na adres Centrum Kultury Katowice, 40-032 Katowice, Plac Sejmu Śląskiego 2 (decyduje data stempla pocztowego). 15 najlepszych kandydatów zakwalifikuje się do kolejnego etapu castingu. 9 lutego 2013 r. organizatorzy przeprowadzą rozmowę z 15 wybranymi osobami i wybiorą ostatecznie 5 członków Społecznego Jury. Do obowiązków Społecznego Jurora należeć będzie: obejrzenie wszystkich spektakli konkursowych, uczestnictwo w obradach społecznego jury po każdym ze spektakli konkursowych i jego ocena, wybór najlepszego reżysera festiwalu i ogłoszenie werdyktu podczas finałowej gali, wręczenie przewidzianej przez Organizatora nagrody zwycięskiemu reżyserowi.

Aby rozgrzać teatralne apetyty śląskiej publiczności Centrum Kultury Katowice organizuje i zaprasza na bezpłatne pokazy telewizyjnych rejestracji spektakli docenionych w poprzednich edycjach Festiwalu. Do tej pory można było obejrzeć:

- „Id” Marcina Libera (spektakl uznany za jeden z najciekawszych podczas XII edycji INTERPRETACJI, otrzymał dwa mieszki od jurorów: Janusza Głowackiego i Jerzego Juka-Kowarskiego)

- „Sprzedawców gumek” Hanocha Levina w reżyserii Artura Tyszkiewicza (spektakl otrzymał nagrodę dziennikarzy, nagrodę publiczności oraz mieszek od jurora, Jerzego Stuhra podczas XIII edycji INTERPRETACJI)

A przed nami jeszcze:

- „Odpoczywanie” Pawła Passiniego (spektakl nominowany do udziału w XI edycji INTERPRETACJI)

- „III Furie” Marcina Libera wg tekstów Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej – Miszczuk (zwycięski spektakl XIV edycji INTERPRETACJI, Laur Konrada dla reżysera).

Rejestracje tych spektakli będą prezentowane w styczniu i w lutym także w Częstochowie i Bielsku Białej.

(-)
Materiał Organizatora
11 stycznia 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia