Zbliżenie do schulzowskiego kosmosu

pokazy spektaklu "Nawiedzenie/Heimsuchung" w Bytomiu i Krakowie

Przedstawienie powstało w wyniku współpracy Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (PWST Kraków) z Bayerische Theaterakademie August Everding w ramach inicjatyw TransFormAkcja i EigenArten International pod patronatem E:UTSA.

Piękno jest bowiem chorobą, uczył mój ojciec, jest pewnego rodzaju dreszczem tajemniczej infekcji, ciemną zapowiedzią rozkładu, wstającą z głębi doskonałości i witaną przez doskonałość westchnieniem najgłębszego szczęścia. 

"Sanatorium pod klepsydrą" - Druga jesień

Wszystko ożywa, rozkwita i rośnie, gdy polsko-żydowski pisarz i grafik Bruno Schulz (1892-1942) mityzuje utracony świat swego dzieciństwa: prowincjonalne miasteczko rodzinne na skraju zachodniej cywilizacji, jego mieszkańców, ale przede wszystkim własną rodzinę.

W zbiorze opowiadań "Sklepy cynamonowe" Schulz napełnia swoje wspomnienia życiem w taki sposób, że każda zmarszczka na skórze, każda szpara w podłodze i każdy promień słońca staje się odczuwalny. Z motywów autobiograficznych wyłaniają się fantastyczne postacie i mroczne labirynty. Powstaje świat pełen magii.

W jego centrum znajduje się sędziwy ojciec. Raz dziecięco-naiwny, raz dorośle-rozważający narrator zagłębia się w fantasmagoriach swojego ojca, ale wciąż dościga go gorzka rzeczywistość: ojciec jest chory.

 To jest zalążek eksperymentu Nawiedzenie / Heimsuchung, w którym zespół młodych artystów, składający się z polskich i niemieckich studentów, zbliża się do schulzowskiego kosmosu. Spektakl powstaje jako "work in progress" poprzez eksperymentowanie z kolektywnymi formami tworzenia. Po skoncentrowanej pracy nad koncepcją i choreografią w podgrupach następuje bezpośrednia wymiana na wspólnych warsztatach. Dzięki aktorom teatru tańca siła obrazów polskiej prozy znajduje wyraz cielesny, który - wzbogacony o język polski i niemiecki - staje się niewerbalnym językiem ojczystym spektaklu. 

Aktorzy zanurzają się w materii choroby i badają jej istotę w najokrutniejszych i najpiękniejszych obliczach. Razem opowiadają o utracie kontroli. O wrodzonym strachu i wolności. Jest to historia metamorfozy. Historia czegoś nieuchronnego.

Cena biletu: 10 zł

Polskie prezentacje odbędą się 9 września w Bytomiu i 11 września w Krakowie.

(-)
Materiały Teatru
5 września 2012

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

„Bolero” Ravela i inne...
Maurice Béjart
Bolero i inne balety Mauricea Bejarta...