Zbudujmy sobie las

"Bullerbyn" - reż. Anna Smolar - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Anna Smolar przygotowuje przedstawienie "Bullerbyn" na podstawie powieści Astrid Lindgren. Przedpremiera na początku lipca

Osady Bullerbyn - której nazwę można by przetłumaczyć jako "Hałasowo" - nie znajdziemy na żadnej mapie Szwecji, ale mali bohaterowie mieszkający w jej trzech zagrodach są przyjaciółmi dzieci niemal na całym świecie. I wcale się nie starzeją, choć od pierwszego wydania książki Astrid Lindgren minęły 64 lata. Na potrzeby opolskiego przedstawienia powieść udramatyzował Tomasz Śpiewak, a rzecz reżyseruje Anna Smolar (wspólnie z Agnieszką Holland wyreżyserowała w Opolu "Aktorów prowincjonalnych"). To jej pierwsze przedstawienie dla młodych widzów.

- Nie znałam tej książki, bo we Francji, gdzie się wychowywałam, nie jest ona tłumaczona - mówi Anna Smolar. - Przeczytałam ją dopiero pół roku temu, gdy Tomasz Konina zaproponował mi realizację przedstawienia w Opolu. Byłam akurat w 7 miesiącu ciąży i zaczytywałam się w książkach na temat dziecka, jego wyobrażeń, symboliki, która w jego poznawaniu świata odgrywa ogromną rolę i jest czymś bardzo naturalnym. Pomyślałam, że to może być bardzo ciekawe wyzwanie teatralne, które skłoni do postawienia na nowo pytań o to, jak chcemy tworzyć dialog z widzem.

Tytuł opolskiego przedstawienia brzmi: "Bullerbyn. O tym, jak dzieci domowym sposobem zrobiły sobie las i co z niego wyrosło".

- Bohaterowie Astrid Lindgren żyli na wsi, wśród otaczającej przyrody, wśród kur, królików, świnek i krów - mówi Anna Smolar. - My zapraszamy dzieci w świat, w którym przyroda nie jest już czymś danym, bliskim, oczywistym i bezpiecznym. U nas jest to świat, z którego przyroda właściwie zniknęła. I cała zabawa polega na tym, że trzeba ten świat odtworzyć. Świat dzieciństwa, świat przyrody, rodziny, ciepła domowego i rodzicielskiego. Nasza szóstka dzieci - Lasse, Bosse, Olle, Anna, Lisa i Britta - snuje opowieść o tym, jak odtworzyć las, jak go zbudować na nowo. Między wierszami stawiamy pytania o przyrodę, która kiedyś była czymś naturalnym, a dzisiaj jest zagrożona.

Scenografię do przedstawienia robi Anna Met - artystka zajmująca się trash artem, czyli sztuką ze śmieci - która stworzy ją z odpadków: butelek, puszek, woreczków. Magia lasu, przyrody i magia zabawy dziecka, które tworzy świat od zera na zasadzie symboli i skojarzeń, uzyskana zostanie dzięki surowcom wtórnym.


- Chodzi nam o świadomość ekologiczną i o naszą tęsknotę za przyrodą - mówi Anna Smolar. - Nas, żyjących w mieście, gdzie przyroda jest dostępna w ograniczonych przestrzeniach. W "Dzieciach z Bullerbyn" to królestwo jest nieograniczone, a dzieci mogą zdobywać przyrodę nie napotykając żadnych barier. To jest coś, co już nie istnieje. W dzisiejszym świecie przyroda staje się dobrem, za którym tęsknimy i o które musimy nieustająco dbać. Dlatego nasze przedstawienie jest zaledwie inspirowane książką. Odnajdziemy dobrze nam znane postaci, ale tak naprawdę obserwujemy szóstkę dzieci, które się bawią w dzieci z Bullerbyn.

Choć bohaterami opowieści są dzieci w wieku 6-9 lat, twórcy zapraszają do obejrzenia przedstawienia wszystkich, także dorosłych.

- Chcemy zbudować ten spektakl tak, by przekazywał on różne treści na różnych poziomach - deklaruje Anna Smolar. - W zabawie, poezji, teatralnej fascynacji każdy znajdzie coś dla siebie. Chcemy tak uruchomić magiczne pudełko sceny, żeby zaskakiwać, nie pozwalać na cokolwiek przewidywalnego.

W przedstawieniu zagrają m.in.: Aleksandra Cwen, Cecylia Jacewska-Caban, Grażyna Kopeć, Judyta Paradzińska, Grażyna Rogowska, Jarosław Dziedzic, Andrzej Jakubczyk i Adam Ciołek.

Muzykę skomponuje Jan Duszyński, za choreografię odpowiada Dominika Knapik, a za światła Rafał Paradowski.

Premiera planowana jest na 24 września, ale przedpremierowe spektakle będzie można zobaczyć na Dużej Scenie Teatru Kochanowskiego już 1,2 i 3 lipca.

ika
Nowa Trybuna Opolska
11 czerwca 2011

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia